UK Online Egitim Izlenimlerimiz

University of Brighton International College'ın düzenlediği dijital öğrenme konulu derse katılımımız ardından deneyimlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

British Side ekibi olarak, karantina sürecinde okullarımız ve öğrencilerimizle iletişim halinde kalmaya ve her zaman en güncel bilgilere ulaşmak en büyük önceliklerimiz arasında. Bu amaçla son olarak, University of Brighton International College,  düzenlediği dijital öğrenme konulu bir derse katıldık. Deneyimlerimizi sizinle paylaştığımız bu yazıda sizlere keyifli okumalar diliyoruz.

Çevrimiçi ortamda Zoom uygulaması ile düzenlenen bu seminer, üniversitenin COVID-19 sürecinde uluslararası eğitim ve öğretime nasıl devam edildiğini örneklerle anlatmak amacıyla hazırlanmıştı ve Brighton Üniversitesi'nde akademik direktör olan Caroline Lewis'in moderatörlüğünde gerçekleşti. Dijital öğrenme adına Brighton Üniversitesi'nin attığı adımları öğrenmek isteyen katılımcılarla birlikte sohbet eşliğinde başlayan seminere ekranımızda çıkan Brighton Üniversitesi hakkındaki birkaç soruyu cevaplayarak başladık. Karantina ve sosyal izolasyon sürecinde evimizde başladığımız hobilerden, pişirdiğimiz yemeklerden, ve evde yapılan egzersizlerden bahsettiğimiz sohbet kısmından sonra canlı bir derse katıldık.

Katıldığımız ders mühendislik bölümü öğrencileri için hazırlanan bir istatistik dersiydi. Normal dağılımın konu edildiği dersten edindiğimiz izlenimlerle, çevrimiçi ortamda yapılan derslerin de yüz yüze işlenen dersler kadar verimli geçebileceğini gözlemledik. Aktif iletişim ders sırasında devam edebiliyordu ve öğrenciler sanal olarak ellerini kaldırıp söz isteyebiliyorlardı. Öğretmenlerin kullandığı programların ise uzaktan öğrenime uygun olduğu ve görselleri interaktif bir şekilde sunabildikleri notlarımız arasında.

Bu keyifli deneyimden sonra sanat, medya ve dizayn bölümleri hakkında bilgiler edinmeye devam ettik. Bizimle paylaşılanlar çerçevesinde bu bölümlerde öğrenim görmeye başlayan öğrencilerin öncelikli olarak çalışmalarında farklı stilleri, farklı teknikleri ve farklı materyalleri kullanmaları için teşvik edildiklerini gördük. Bu durum öğrencilerin kendi sanat tarzlarını keşfetmelerine ve yaratılıcıklarını kullanmalarına oldukça katkı sağlıyor olsa gerek.

Yalnızca biçim değil, içeriğe de oldukça önem verildiğini öğrencilerin ağzından da dinleme fırsatımız oldu. Bangladeş'ten ve Tayvan'dan oturuma katılan ve bizimle çalışmalarını paylaşan iki öğrenci; ölüm, doğum, regl ve kadın gibi toplumsal tabular hakkında hazırladıkları çizimleri sergiledi. Son derece yetenekli bu iki öğrencinin çalışmaları ilham vericiydi. İkisi de kendi ülkelerinde ve evlerinde, saat farkına rağmen öğretmenler ve asistanların düzenli desteği sayesinde sorunsuzca eğitimlerine devam ettiklerini belirtti. Eksik hissettikleri konular olduğunda her zaman ekstra ders ayarlanmasını talep edebileceklerinin verdiği güven ve rahatlıkla eğitimlerine devam eden öğrenciler, ev ortamında dahi yaratıcı yönlerini bir atölyedeymişçesine korumayı başardıklarını söylediler. Bangladeş'ten oturuma katılan foundation öğrencisi evinde boyadığı ve dizaynı üzerine çalıştığı tabakları bizimle paylaştığında bunu açıkça görmüş olduk. Bu dönemde dijital çizimlerine de ara vermeyen öğrenciler, okulun kendilerine sağladığı bilgisayar programlarını evlerinden kullanmaya devam ettiklerini belirtti.

Bu keyifli sunumun notlarını okumak ilginizi çektiyse, University of Brighton International College'ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.kaplanpathways.com/universities/university-of-brighton/

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.