UCAS Nedir?

Birleşik Krallık içerisinde lisans eğitimi seviyesinde bir üniversiteye başvurmak istediğinizde, bunu UCAS sistemi üzerinden yapmalısınız: https://www.ucas.com

Başvurunuzu tamamlamadan önce detaylı bir araştırma yapmalı ve etraflıca düşünmelisiniz. Size her konuda yardımcı olan deneyimli eğitim danışmanlarımız; üniversiteler, bölümler, giriş şartları, konaklama ve İngiltere’de yaşam hakkındaki tüm sorularınızı cevaplayacak ve atmanız gereken adımlar hakkında size yol gösterecektir.

2021 Eylül ayında başvuru almaya başlayacak okullar ve bölümler belli oldu! UCAS’ın arama bölümünden araştırma yapmaya başlayabilirsiniz: UCAS Search Tool

British Side olarak, üniversite başvurunuzun tüm adımlarında yanınızdayız. Tüm başvuru sürecinizi sizin adınıza yönetebiliyoruz.

British Side, resmi bir UCAS başvuru merkezidir ve dolayısıyla, UCAS üzerinden yapılan başvurularınızla alakalı en güncel bilgilere sahiptir.

British Side’ın İngiltere’de temsil ettiği üniversiteleri görmek için: Üniversitelerimiz

UCAS Üzerinden Başvuru Adımları

Öncelikle UCAS sistemine kişisel bilgilerinizle kayıt olmanız gerekiyor.

Başvuru esnasında en fazla 5 bölüm tercihi yapabiliyorsunuz.

Sonrasında bazı adımları takip ederek başvuru formunu dolduruyor olmanız gerekir. Doldurmanız gereken alanlar arasında aldığınız eğitimler, daha önce çalıştıysanız iş deneyiminiz, niyet mektubunuz ve referans kısımları yer alıyor. 

Ödeme işlemini de tamamladığınızda başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Eğer sadece bir bölüme başvuru yapmak istiyorsanız, UCAS’ın 2021 için belirlediği ücret  £20. İki veya daha fazla bölüme başvurmak istiyorsanız ise £26.

Başvuru formunu oldukça dikkatli doldurmalısınız. Başvurunun tüm bölümlerini eksiksiz tamamladığınızdan, tüm bilgileri doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Tahmini final notlarınızla alakalı dürüst olmanız da önemli.

Tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışarak para kazandığınız bir işiniz olduysa eklemelisiniz. Gönüllü işleriniz veya ödeme almadığınız stajyerlikler gibi iş deneyimlerinizi formun iş deneyimi bölümüne eklemeyin. Personal Statementınızda bahsetmeniz daha iyi olacaktır.

Başvurduğunuz bölüme göre bazı testlere girmeniz, portfolyo sunmanız veya mülakata girmeniz bekleniyor olabilir. İstediğiniz bölümler ile ilgili detaylı araştırma yapmanız bu yüzden de önem arz ediyor. Üniversitelerin web sitelerini inceleyebilir, online broşür ve katalogları indirebilirsiniz. Birçok üniversite “Master Class” adı altında üniversite derslerini halka açık bir şekilde online olarak paylaşıyor. Bu derslere katılıp üniversite hayatı ve Birleşik Krallık eğitim sistemi hakkında fikir edinebilirsiniz. Farklı üniversite rehberi internet sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından araştırmanızı sürdürebilirsiniz. Başvurmak istediğiniz okulların resmi temsilcileri ile iletişime geçerek en doğru ve en güncel bilgileri edinebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar/ Önemli Tarihler

Sistemde yapacağınız bütün başvurular için tek bir Personal Statement sunacağınız için, birbirinden farklı bölümlere başvurmanız mantıklı olmayacaktır. Personal Statement hakkında daha fazla bilgi ve ipucu için konuyla ilgil yazımızı ziyaret edin: Personal Statement Hazırlığı 

UCAS başvurularında son başvuru ve seçim tarihlerini takip etmek oldukça önemli. Aynı zamanda üniversiteler ile iletişim kurmanız gereken durumlarda bunu yapmalısınız. Başvuru sürecinizde sizin adınıza gerekli yazışmaları ve gerekli takipleri sizin adınıza tamamlıyoruz.

Önemli Tarihler:

8 Eylül 2020: 2021 başvuruları başlangıç tarihi

15 Ekim 2020: Oxford ve Cambridge; tıp, diş hekimliği ve veterinerlik bölümleri için son başvuru tarihi

15 Ocak 2021: Genel son başvuru tarihi

15 Ocak tarihinden sonra da birçok üniversite başvuru kabul etmeye devam eder, bu yüzden tarihi kaçırsanız dahi başvurunuzu yapabilirsiniz. Yine de çok geç kalmamakta fayda var, kabul sonrası vize ve konaklama işlemleriniz için de vaktiniz kalıyor olmalı.

Başvuru Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Genellikle Mart ayında üniversitelerin çoğu başvurunuza dönüş yapmış olacaktır. Başvurunuzun durumu için UCAS Track sayfanızı, UCAS ID ve şifrenizle giriş yaparak kontrol edebilirsiniz. https://track.ucas.com

Olası Sonuçlar:

  • Conditional Offer (Şartlı Kabul): Üniversite, size bazı koşulları sağlamanız halinde kabul verecektir. Bunlar genelde diplomanız, IELTS sınavı sonuçlarınız veya transkriptiniz gibi belgelerdir.
  • Unconditional Offer (Şartsız Kabul):  Eğer kabul ederseniz yeriniz hazır! 
  • Unsuccessful / Withdrawn: Olumsuz

Mayıs-Haziran aylarında ise size gelen kabullere cevap vermeniz; “Firm” ve “Insurance” seçimlerinizi yapmanız gerekir (Firm: İlk tercihiniz, Insurance: Yedek olarak seçtiğiniz okul), kalanları ise reddetmelisiniz. Eğer verilen zaman aralığında cevap vermezseniz kabulleriniz sistemden otomatik olarak düşecektir.

Notlarınız ve diplomanız kabul aldığınız okullara iletilmeye hazır hale geldiğinde bunları okula göndermeniz gerekir. Bu işlem her okul için farklı olabilir ve başvurduğunuz okulun sonuçlarınızı nasıl almak istediğini öğrenmek için onlara sormanız gerekir. Başvurunuzu bizimle yürüttüğünüz takdirde bu konuda da destek oluyoruz ve kabul aldığınız okullara belgelerinizi iletiyoruz.

Sonuçları beklemenin stresli bir süreç olduğunu anlıyoruz. Bu dönemi başvuru yaptığınız yerler hakkında araştırmalara devam ederek geçirebilirsiniz.

Ziyaret etmenizi önerdiğimiz web sayfaları

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.