Program Örnekleri BSc Business Management
BEng Civil Engineering with Architecture
BEng Electrical Engineering
LLB Law with Psychology
MSc International Management
MSc Race Car Aerodynamics
LLM Maritime Law
LLM International Commercial Law
University of Southampton
Konum: Southampton

1860’li yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Southampton Üniversitesi, 1952 yılında Kraliyet onayıyla günümüzdeki üniversite statüsünü kazanmıştır. Birleşik Krallık’ın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olan Southampton, dünya genelinde yapılan değişik üniversite sıralamalarında her zaman ilk 100 üniversite arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra önde gelen İngiliz araştırma üniversitelerinin bir araya gelerek oluşturduğu prestijli Russell Group Üniversite Birliğinin de kurucu üyelerinden biridir.

 

Southampton Üniversitesi bir şehir üniversitesidir ve toplamda 6 kampüsten oluşur. Bunlardan bir tanesi hariç diğerleri Southampton’da bulunur. Üniversitenin ana kampüsü şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Highfield yerleşkesidir. Ana kampüste yeni tesisler ve öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak olanaklar mevcuttur. Bir diğer kampüs ise bu kampüse çok yakın olan Avenue yerleşkesidir. Burada beşeri bilimler ve dil bilimi çalışmaları yürütülmektedir. Şehrin güney kıyısında ise Southampton Ulusal Osinografi Merkezi yer almaktadır ve dünyanın önde gelen su ve yer bilimleri araştırma merkezleri arasında yerini sağlamlaştırmayı başarmıştır.

Southampton Genel Hastanesi ülkenin önde gelen eğitim hastanelerinden biridir ve üniversitenin Tıp Fakültesi’ne ev sahipliği yapar. Birleşik Krallık’ta yer alan son kampüs ise Southampton’ın 20 km dışarısında yer alan Winchester Sanat Okulu’dur. Bu kampüste uzman sanat ve tasarım stüdyoları, atölyeler ve özel koleksiyonları barındıran bir kütüphane bulunmaktadır. Southampton’ın dışında yer alan tek kampüs ise Malezya Kampüsüdür.

 
Southampton Üniversitesinin araştırma alanındaki başarısına 50 yılı aşkın süredir performans sporları için geliştirdikleri yeni teknolojiler de büyük bir katkı sağlamaktadır. 2005 senesinden itibaren UK Sport ile ortak çalışarak Pekin ve Vancouver’da gerçekleştirilen olimpiyatlarda İngiltere tarafından kazanılan 20 altın madalyanın 16 tanesini elde eden atletlerin performans gelişimlerinde etkin rol oynamıştır.

 

Burslar

Akademik açıdan yeterli hukuk öğrencileri otomatik olarak %30 burs imkanından faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra diğer departmanlarda sunulan kısmı burslar da vardır. Web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Bu Okulda Eğitim Alan Öğrencilerimiz Ezgi Özcan
Doğa Girinti
Umur Özonur

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.