Loading…
SİTE ARAMASI

Önder Kulak

University of Sussex

Program: MA Philosophy
Tarih: 2009 – 2010 Akademik Eğitim Dönemi

Üniversite eğitim için sağladığı olanaklar ile öğrencileri iyi bir şekilde donatırken, çeşitli etkinlikler ile de kültürel anlamda zenginleşmelerini sağlamaktadır.


İngiltere’de yüksek lisans eğitimi konusu ile ilgili olarak birçok üniversite üzerine araştırma yapma şansım oldu. Sonunda, felsefe ve sosyal bilimler alanlarında önemli olanakların sağlandığı Sussex Üniversitesi’ni tercih ettim.
Brighton’a ilk geldiğimden şu güne kadar, yaptığım tercihten gayet mutlu olduğumu belirtmeliyim. Üniversite eğitim için sağladığı olanaklar ile öğrencileri iyi bir şekilde donatırken, çeşitli etkinlikler ile de kültürel anlamda zenginleşmelerini sağlamaktadır. Üniversitenin içinde bulunduğu Brighton şehri kış aylarında sessiz küçük bir şehirken, yaz aylarında ise kalabalalık ve canlı bir şehir haline gelir. Her karakterde insan için uygun koşullar bulunmaktadır. Asırlık bir ağaç altında sessizce birkaç sayfa okumak da mümkün, yüksek sesli müzik ile saatlerce dans etmek de…
İngiltere’de herhangibir üniversite seçimi yapılırken çok özenli olmak gerektiğini düşünüyorum. Bunun nedeni İngiltere’de eğitim almak üzere giden birçok insanın kısa sürede geri döndüğüne tanık olmamdor. O yüzden yapılacak tercih istenilen eğitim programı, üniversitenin olanakları ve gidilecek şehrin durumunun gözetilmesi ile gerçekleştirilmelidir. Birçok insanın sandığının aksine üniversite tercihi işin en basit değil en zor noktasıdır. Okul veya okulları gidip görme olanaklarının hem yorucu hem de çeşitli nedenlerle zor olması, konu ile ilgili yardımcı olacak danışmanların bilgi, beceri ve tecrübesine bağlıdır.
Kendi adıma doğru bir tercih yaptığımı söyleyebilirim, ve tercihim sırasında bana yardımcı olan British Side ekibine, özellikle Pelin Hanım’a teşekkür ederim.
Umarım hayali İngiltere olan her öğrencimiz kendine uygun tercihi gerçekleştirebilir.