Loading…
SİTE ARAMASI

Ebru Demir

Ebru Demir

University of Sussex

Program: PhD in Law

Tarih: 2015 – 2016 Akademik Eğitim Dönemi

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) Bursiyeri

Sussex, okul sıralamalarındaki gayet yüksek olan ‘student satisfaction’ puanını fazlasıyla hak eden bir okul. Hocasıyla-öğrencisiyle herkesin çok yardımcı ve arkadaş canlısı olduğu bir ortam var.


2012 yılında MEB bursunu kazanmamın ardından, master ve doktora eğitimim için danışabileceğim ve desteğini alabileceğim kişi veya kurum arayışına girdim. Türkiye’deki dil kursu sürecinde, diğer MEB bursiyeri arkadaşlardan aldığım olumlu yorumlar üzerine British Side ile görüşmeye karar verdim. Spesifik alanımla ilgili olarak (International Law) bilgi ve deneyimleri beni kendilerine hayran bıraktı. Başta fazlasıyla korkutucu gelen başvuru işlemleri, deneyimli eğitim danışmanlarının yardımıyla adım adım kolaylıkla halloldu. Vize, yurt, pre-sessional kurs başvurularında da yanımda oldular ve bu süreçteki telaşımı minimize ettiler. Benim bitmek tükenmek bilmeyen sorularıma, başta Selin hanım olmak üzere, sabırla yanıt verdiler. Başvuru sürecinde İngiltere’nin en iyi hukuk okullarına başvurmam yönünde beni teşvik ettiler. Kabullerin ardından, master eğitimim için İngiltere’nin en iyi 5 hukuk okulu arasında gösterilen Nottingham Üniversitesinde karar kıldım. Nottingham hem şehir olarak hem de eğitim ve yaşam kalitesiyle beni kendisine hayran bırakan bir şehir oldu.

Doktorada çalışacağım konu dolayısıyla farklı bir üniversiteye geçmem gerekti. Kararım Sussex Üniversitesinden yana oldu. Başvuru yapmadan önce Sussex’te doktora yapan birçok arkadaşla irtibata geçtim ve hepsinin okul hakkındaki olumlu geri dönüşleri üzerine kafamda ne okula dair ne de doktora danışmanlarıma dair hiçbir soru işareti olmadan Brighton’a geldim. Sussex üniversite olarak Brighton ise şehir olarak bence İngiltere’de okumayı düşünen öğrenciler için ideal yerler arasında. Mükemmel güzellikteki sahili, renkli ve canlı şehir kültürü ve Londra’ya yakınlığı sebebiyle gayet sevdiğim bir şehir Brighton.

Teşekkürler British Side. Teşekkürler Selin hanım.

Ebru Demir, Brighton, Ocak 2016