Loading…
SİTE ARAMASI

Zeynep Onat

Zeynep Onat

University of Nottingham

Program: MSc Chemistry (by Research)

Tarih: 2017-18 Akademik Eğitim Dönem

University of Nottingham Bursiyeri

İngiltere’de master eğitimi almayı ve sonrasında burs başvurusu yapmak isteyen adaylara en büyük tavsiyem, lisans okurken not ortalamanızı mümkün olduğu kadar yüksek tutmaya çalışın. Çünkü burs konusunda gerçekten önemli bir etken. Bunun yanında kendinizi, amaçlarınızı ve ileriye yönelik planlarınızı yazı dilinde iyi ifade etmeniz ve tutarlı cevaplar vermeniz de, en az not ortalamanız kadar önemli.


Başvuru süreci hakkında…
2017/2018 eğitim yılı için başvurularımı 2016 yılının kasım ayında yaptım ve beş farklı üniversiteye başvurdum. Erken başvuru yaptığım için sonuçlarım iki hafta içinde geldi. Dört üniversiteden şartlı kabul, birinden şartsız kabul aldım. Hem şartsız kabul aldığım için hem de kendi alanımda başvurduğum diğer üniversiteler içinde sıralaması en iyi olduğundan Nottingham Üniversitesi’ni tercih ettim. Uygulamaya dayalı bir bölüm okuyacağım için, başvuru sürecim diğer master adaylarından biraz farklıydı. Bu süreçte aklıma ne takıldıysa sevgili danışmanım Müge Çete’ye sordum. Her seferinde beni sabırla dinledi ve ne yapmam gerekiyorsa beni yönlendirdi. Bu yüzden kendisine çok ama çok teşekkür ederim:) British Side kesinlikle çok profesyonel bir ekiple çalışıyor ve hiçbir sorunuz cevapsız kalmadığı için, endişeleriniz zamanla yok oluyor.

Akademik profili hakkında…
2014 yılında Dumlupınar Üniversitesi İngilizce Kimya bölümünden 3.07/4.00 not ortalamasıyla mezun oldum. Mezun olduktan sonra British Side’da önce İngilizce seviyemi geliştirmek için iki kur Genel İngilizce dersleri aldım ve sonrasında IELTS kursuna kaydoldum. IELTS puanım 6.0/9.0 idi. Bu süreçten sonra kısa bir süre ilaç firmasında çalıştım fakat master yapacağımdan dolayı işten ayrıldım.

Burs başvurusu yapmayı planlayan adaylara tavsiyeler…
Öncelikle burs başvurusu yapabilmeniz için o için üniversiteden kabul almanız gerek. Nottingham Üniversitesi’ne başvuru yaptığım burs programı “Turkey Masters Scholarship”. Türkiye’den 10 kişiye %25 burs imkanı sunuyorular. Başvuru yapmadan önce, sorulan sorulara iyi cevaplar hazırlamak gerekiyor. Sorulacak soruların pdf dosyasını üniversitenin ilgili linkinden indirip hazırlık yapmanız isteniyor (Cevaplar için istenen maksimum kelime sayısına kadar detaylı bilgiler var, bu yüzden verdiğiniz cevaplar kadar kullandığınız kelime sayısı da önemli).  Neden bu bölümü/üniversiteyi seçtiğinizden tutun, jürinin burs için neden sizi seçmesi gerektiği dahil, master sonrasındaki planlarınıza kadar çeşitli sorular yöneltiyorlar. Cevaplar için birkaç gün düşünmenizde fayda var. Başvuru sırasında sisteme girdiğinizde önceden pdf dosyasında gördüğünüz soruların altında kutucuklara cevaplarınızı yazıyorsunuz. Eğer gecikme olmazsa başvuru tarihi kapandıktan 6 hafta sonra, bursu kazanmışsanız sizi e-posta ile bilgilendiriyorlar (kazanmamışsanız herhangi bir geri dönüş olmuyor).
İngiltere’de master eğitimi almayı ve sonrasında burs başvurusu yapmak isteyen adaylara en büyük tavsiyem, lisans okurken not ortalamanızı mümkün olduğu kadar yüksek tutmaya çalışın. Çünkü burs konusunda gerçekten önemli bir etken. Bunun yanında kendinizi, amaçlarınızı ve ileriye yönelik planlarınızı yazı dilinde iyi ifade etmeniz ve tutarlı cevaplar vermeniz de, en az not ortalamanız kadar önemli. Son olarak, burs bana çıkmaz diye düşünmeyin. Fırsatları değerlendirin ve şansınızı deneyin! 🙂