Loading…
SİTE ARAMASI

Tuğçe Gençel

University of Nottingham

Program: MSc Advanced Dietetic Practice
Tarih: 2016-17 Akademik Eğitim Dönemi

University of Nottingham Bursiyeri

British Side bana bu süreçte çok yardımcı oldu. Özellikle Selin Akçay’a yardımlarından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Kendisi, bu zorlu ama bir o kadar da heyecanlı süreçte sonsuz desteğini ve güler yüzünü hiç eksik etmedi.


Burs basvuru surecinizi kisaca anlatir misiniz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki İngiltere’de mastır yapmak üniversite 1 den beri hayalimdi. Bu nedenle İngiltere’de ilgi alanım olan ve kendimi geliştirmek istediğim alanların bulunduğu üniversitelerin bölümlerine başvurdum. 7 tane üniversiteye başvurdum. Üniversite başvurularımı 2016 yılı şubat ve mart ayı gibi tamamladım. Sonuçlar yaklaşık 1 ay sonra belli oldu. Hepsinden kabullerimi aldım, fakat en çok bir tanesinin üzerinde duruyordum. Çünkü bu üniversitenin istediğim bölümü hayallerimdeki bölümdü ve ayrıca Türkiye’den gelmek isteyen öğrencilere burs hakkı sunuyordu, 10 kişilik kontenjanla sınırlı olmak üzere. Benim istediğim, Nottingham Üniversitesi’nin “Advanced Dietetic Practice” adlı bölümüydü. Ben yine de bütün başvurduğum üniversitelerde burs seçenekleri olanlarına burs başvurusunda bulundum. Burs başvuruları okul kabulleri geldikten sonra yapılıyordu. Bu konuyla ilgili olarak da okullar bana burs başvurusu yazısında neler beklediklerine ve ne tarz soruları cevaplamam gerektiğine dair bir doküman yolladılar. Burada her şey açık açık belirtilmiş oluyor. Genellikle belli başlı sorulara göre metninizi oluşturmanızı istiyorlar. Ben de bu prosedüre uygun olarak metinlerimi hazırladım ve okullara gönderdim. Bu yazılar genellikle sistem üzerinden yüklenip okullara gönderiliyor. Burs sonuçları da yaklaşık bir aya açıklanıyor. En geç haziran ortalarında bütün sonuçlar öğrenilmiş oluyor. Ben istediğim üniversiteden “Turkey Masters Scholarship” adlı burs kontenjanından %25 burs almaya hak kazandım. Sonuç olarak da şu an Nottingham Üniversitesinde istediğim programı okumaktayım. British Side bana bu süreçte çok yardımcı oldu. Özellikle Selin Akçay’a yardımlarından dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Kendisi, bu zorlu ama bir o kadar da heyecanlı süreçte sonsuz desteğini ve güler yüzünü hiç eksik etmedi.

Turkiye’de mezun oldugunuz universite ve bolumunuz- mezuniyet not ortalamaniz nedir? IELTS sonucunuz ve varsa is deneyim surenizi bizlerle paylasir misiniz?

Ben, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2016 yaz döneminde mezun oldum. %50 burs ile okudum okulumu. 3.4/4.0 ortalama ile mezun oldum. İelts sonucum 6.5. Henüz bir iş deneyimim yok ancak bölümüm gereği 3. yıl yaz dönemi iki buçuk ay ve 4. yıl da bütün dönem olmak üzere belli başlı yerlerde alanımla ilgili stajlar yaptım. Staj tecrübelerimden yola çıkarak da mastırda başvurmak istediğim bölümlere karar verdim.

Burs basvurusu yapmayi planlayan adaylara tavsiyeniz nedir?

Eğer mastır başvurusu yapmak istediğiniz bölümlerden kabulünüz geldi ise artık burs başvurusu yapmaya hazırsınız demektir. Her okulun burs başvurusuna yönelik belirlediği bir standart var. Genel olarak istenilen aslında bu bölümü okumayı gerçekten istiyor musunuz bunu kâğıda dökebilmek. Yazıları yazarken kendinizi tekrarlamamaya özen gösteriniz. Gerçekten istiyorsanız, kelimeler kâğıda dökülecektir zaten. Ben, okul başvurularıma başlarken hiç bitmek bilmeyecek bir işe başlıyormuşum gibi hissetmiştim. Ama o kadar çok istiyordum ki hayallerime kavuşmak, bir başladım gerisi ip söküğü gibi geldi. O yüzden hiç gözünüzde büyütmeyin. Şunu da tekrar söylemek istiyorum ki size yardımcı olan mükemmel bir ekiplesiniz. British Side başvuru sürecinizde sizi yakından takip ediyor ve bu sürecinizin her noktasında sorularınızı cevaplamak için bir telefon uzağınızdalar sadece. British Side a tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.