Loading…
SİTE ARAMASI

Melis Gençel

Melis Gençel

University of Nottingham

Program: MSc International Business

Tarih: 2016-17 Akademik Eğitim Dönemi

University of Nottingham Bursiyeri

Fırsatları değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Denemekten asla zarar gelmez. Evet, mesela İngiltere burs vermek için çoğu zaman iddialı birtakım tecrübe ya da ilave birşeyler bekliyor ama başvurabileceğiniz çok seçenek var.


Burs basvuru surecinizi kisaca anlatir misiniz? 

2016 Ocak ayı gibi İngiltere’de yüksek lisans yapmak istediğime karar verdim. Bu süreç oldukça heyecanlı ve yoğun geçti, çünkü 8 farklı üniversiteye başvurmuştum. Birkaç ay sonra en çok istediğim üniversitelere burs başvurusunda bulundum. Bu süreçte British Side özellikle birlikte çalıştığımız Selin Hanım çok destek oldu. Süreç ve gelişmelerle ilgili birebir ilgilendi ve bu sayede ben de zamanın gerisinde kalmadım burs başvurusu yaparken. Şuan International Business Master’ımı yapıyor olduğum Nottingham Universitesi, Turkey Scholarship imkanı sağlıyordu, %25 burslu okuma imkanı.. Bunu öğrendiğimde bu bursa hemen başvurmalıyım dedim. Sağlam referanslarım ve özenli bir şekilde yazmış olduğum motivasyon mektubuna ilave olarak bu burs için de ayrıca bir yazı yazdım Mayıs ayının ilk haftası Üniversite’nin kendi sistemine uygun şekilde düzenlediği başvuru sayfasından. Burs sonuçlarının açıklanma sürecinin bir ya da iki ay alabileceği konusunda bilgilendirilmiştim. Bursa kabul aldığım Haziran ayı başlarında belli oldu. Çok gururlandım ve mutlu oldum sonucuma. Motivasyonum da arttı önümdeki eğitim hayatım için.

Turkiye’de mezun oldugunuz universite ve bolumunuz- mezuniyet not ortalamaniz nedir? IELTS sonucunuz ve varsa is deneyim surenizi bizlerle paylasir misiniz?

Sabancı Üniversitesi 2016 Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Not ortalamam 3.35. Yurtdışı Yüksek Lisans başvuruları için girmiş olduğum IELTS sonucum 6.5. Ben üç farklı yerde staj yaptım Üniversite hayatım süresince. 2014 Ağustos ayında TEB’de gönüllü olarak bir ay staj yaptım İş Süreçleri Departmanında. Staj sürecim boyunca, iş süreçlerinin incelenmesi ve geliştirilmesi üzerine data toplayıp bu süreçlerin iyileştirilmesine yönelik grafiksel bilgiler sundum. Zorunlu yaz stajımı 2015 yılında Alarko-Carrier Panel Radiator ile Goodyear Tire & Rubber Şirketleri olmak üzere iki yerde yaptım. Alarko’da iki ay süresince planlama, satış, kalite kontrol ve üretim departmanlarını gözlemledim. Çoğunlukla üretim sürecini gözlemledim, çünkü projem sorunlu radyatörlerin analizi ve planlama sürecinin yeniden işlenmesiydi. Goodyear’da ise bir ay staj yaptım Tedarik Zinciri Departmanında. Birçok farklı alanda is yaptım diyebilirim. SAP kullandım, siparişleri düzenledim, müşterilerle iletişime geçtim ve Goodyear lojistik sistemini analiz ettim. Stajımın sonunda lojistik sistemi üzerinden bir optimizasyon projesi yaptım. Yapmış olduğum stajlar Master konusunda biraz yol gösterdi diyebilirim.

Burs basvurusu yapmayi planlayan adaylara tavsiyeniz nedir?

Öncelikle ben bursa kabul edilemem korkusuyla kesinlikle geri planda durmamanız gerekiyor, çünkü gerçekten bursu alma şansınız hep var. Fırsatları değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Denemekten asla zarar gelmez. Evet, mesela İngiltere burs vermek için çoğu zaman iddialı birtakım tecrübe ya da ilave birşeyler bekliyor ama başvurabileceğiniz çok seçenek var. Kısıtlı kontenjanları olsa da burs için, bence mutlaka şansınızı denemelisiniz. Güzel ve özenli yazılmış bir motivasyon mektubunun da etkisi önemli diye belirtmek isterim ayrıca. İyi şanlar dilerim herkese.