Loading…
SİTE ARAMASI

İpek Mine Gürsel

İpek Mine Gürsel

Kingston University London

Program: MSc Biomedical Science

Tarih: 2011 – 2012 Akademik Eğitim Dönemi

Kingston University London Bursiyeri

Kingston University sunduğu araştırma seçenekleri, akademik kadro ve bilimsel kaynaklara ulaşma kolaylığıyla lisansüstü eğitimi lisans öğreniminden açık şekilde ayırıp sizi bir sonraki aşamaya taşıyor. Her türlü soru ve sorunla ilgili spesifik birimlerin bulunması, öğrencilere her konuda destek veren servislerin olması ve tüm bunları koordine eden sağlam sistem altyapısı da özellikle yurtdışından gelen öğrenciler için eğitim ve yaşantıyı büyük ölçüde kolaylaştırıyor.


Biyomedikal ve genetik alanında eğitim görmüş biri olarak yurtdışındaki belli başlı programlardan göreceğim faydanın gerek akademik gerekse profesyonel kariyer bakımından son derece önemli olduğunu düşündüğüm için “hangi ülkeye gitmeli” sorusundan başlayıp, sırasıyla “hangi okul”, “hangi üniversite”, “hangi program” sorularına yanıt bulmaya karar verdim. Gerek üniversitelerinin geçerliliği, gerekse eğitim kalitesiyle bu alanda önde gelen birkaç ülkeden biri olan İngiltere’yi seçmemde eğitim sisteminin netliği ve farklı, köklü bir kültürün söz konusu olduğu bir ülkede, İngilizce’nin anadil olduğu bir yerde yaşama fikri etkili oldu. Sıradaki sorulara geçmeden önce “kimden yardım ve destek alabilirim?” diye araştırma yaptığımda ise, karşıma çıkan en iyi seçenek tartışmasız British Side idi. İngiltere’de eğitim görmek isteyen ve British Side’a başvuran birinin maça 1-0 önde başladığını söylemek kesinlikle abartı olmaz. Tüm prosedür ve güncel gelişmelere en güvenilir şekilde ulaşabilmek için çalınması gereken kapının British Side olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. Gerekli tüm bilgilere en baştan sahip olmak, hazırlıklı olmayı ve ileride karşılaşılabilecek sorunları minimuma indirgemeyi sağlıyor. Başta Pelin Akçay olmak üzere tüm British Side ailesi tüm soru ve sorunlarınıza o kadar profesyonel yaklaşıyor ki, insan kendini bu ailenin bir parçası olarak buluveriyor ve konu “ben neyi nasıl yapacağım” yerine “biz neyi nasıl yapacağız” şekline bürünüyor. Almış olduğum eğitim, deneyimlerim ve isteklerim doğrultusunda British Side desteğiyle başvurup kabul edildiğim 6 okul arasından Kingston University London, Biomedical Science Msc. programında karar kıldım. Başvuru ve yazışmalar sürecinin son derece hızlı, kusursuz ve eksiksiz gelişmesini Pelin Hanım’a borçlu olduğumu ifade etmeden geçemeyeceğim. Bunu takiben Kingston University International Postgraduate Scholarship için başvurup £3300 burs almam da, overseas kategorisindeki öğrenciler için eğitim masraflarının İngiltere ve AB ülkelerinden gelenlere kıyasla oldukça yüksek olduğunu dikkate aldığımızda, gerçekten çok olumlu bir gelişme oldu ve bu konudaki yönlendirmeleri için yine British Side’a teşekkür etmek isterim. Okul seçiminden sonra kalacak yer, vize ve benzeri hazırlıklar konusunda da yine herşey kusursuz gelişti ve yolculuğa çıkmadan önce neyin nasıl olacağı son derece açık ve net olduğundan, beklenmedik en ufak bir tatsız sürprizle karşılaşmadım.
Kingston Universtiy, kampüslerinden Londra şehir merkezine trenle 20 dakikada ulaşılabilen, okula yürüme mesafesindeki town centre kısmında aradığınız herşeyi bulabileceğiniz, sıkıcı olmaktan uzak ancak yeterince sakin ve güvenli, öğrenci nüfusu yüksek, keyifli bir yerde bulunuyor. Ben Halls of Residence adı verilen, okula bağlı yurtlardan birine kalıyorum, okula ve hem Kingston hem de Surbiton’a yürüyerek gidebileceğiniz gibi, Kingston University ücretsiz öğrenci otobüsleriyle ulaşım seçeneği de mevcut ve büyük kolaylık sağlıyor. Gerek üniversite gerekse yurt tam anlamıyla “uluslararası”, aklınıza gelen hemen her ülkeden, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin bulunduğu kozmpolit bir yapı söz konusu. Bu durum alışveriş ve yemek gibi konular için de geçerli ve her konuda seçenek çeşitliliği olması hem akademik çalışmalar hem de günlük aktiviteler ve sosyal hayat için fırsat çeşitliliği sağlıyor. Kingston University sunduğu araştırma seçenekleri, akademik kadro ve bilimsel kaynaklara ulaşma kolaylığıyla lisansüstü eğitimi lisans öğreniminden açık şekilde ayırıp sizi bir sonraki aşamaya taşıyor. Her türlü soru ve sorunla ilgili spesifik birimlerin bulunması, öğrencilere her konuda destek veren servislerin olması ve tüm bunları koordine eden sağlam sistem altyapısı da özellikle yurtdışından gelen öğrenciler için eğitim ve yaşantıyı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Henüz başında olduğum bu yolculukta karşıma çıkacakları stres ve endişeyle değil, heyecan ve keyifle bekliyor olmamı sağlayan British Side ailesine herşey için tekrar teşekkür ederim.
Ipek Mine Gürsel, Ekim 2011