Loading…
SİTE ARAMASI

Görkem Gürgener

Görkem Gürgener

University of Edinburgh

Program: MSc Comparative Public Policy

Tarih: 2011 – 2012 Akademik Eğitim Dönemi

Jean Monnet Bursiyeri

Edinburgh’tan bahsedecek olursak, civardaki en güzel şehir diyebiliriz. Öğrenciler şehir nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor ve burayı ayakta tutuyor.


İstanbul Bilgi Universitesi İşletme-Ekonomi üstün başarı programından (LSE external) mezun olacağım sene Jean Monnet burs programına başvurdum. Bursu almaya hak kazanmamla birlikte asıl tavsiye gerektiren okul seçimi, yurtışındaki yaşam ve diğer detaylı işler başladı. Bu süreci Selin Hanım’ın yerinde yönlendirmeleri ve okullar ile yaptığı önemli temaslar ile kolayca atlattık. Neticede birkaç tercihim arasından University of Edinburgh Comparative Public Policy bölüme yerleştirildim. Bilinen policy programlarına ek olarak, olaylara karşılaştırmalı açıdan bakılması, ve karşılaştrmalarda kullanılan değişik metodların incelenmesi bu bölümü seçmemde etkili olmuştu. Ayrıca her dersin tutorialı olması ve burada bilgilerin karşılıklı tartışma ortamında paylaşılması değişik ve başarıllı bir yöntem.
Edinburgh’tan bahsedecek olursak, civardaki en güzel şehir diyebiliriz. Öğrenciler şehir nüfusunun çoğunluğunu oluşturuyor ve burayı ayakta tutuyor. Bu yüzden eğitim dönemlerinde sokaktaki herkes genç. İstanbul’dan sonra biraz küçük gelebilir ama İskoçlar eğlencesine düşkün olduğundan burada da sıkılmanız zor. İskoç insanı gayet cana yakın ve misafirperver, bunu geldiğiniz dakikadan itibaren hissettiriyorlar. Benim Edinburgh’a gelecekler için en önemli tavsiyem kalacak yerlerini kesinlikle önceden ayarlamaları.
Bu süreçte sürekli yanımda olan British Side’a ve özellikle Selin Hanım’a tekrar teşekkürler. Herkese başarılar dilerim.
Sevgiler