Loading…
SİTE ARAMASI

Işınsu Buluş

Işınsu Buluş

SOAS, University of London

Program: BA Politics
Tarih: 2009 – 2010 Akademik Eğitim Dönemi

Özellikle teorik yaklaşımların pratiğe dönüşmesinde üniversitenin Londra’nın merkezinde bulunuşu, University of London üyesi oluşu ve kalıpların dışından dünyayı görmeye çalışan öğrencileriyle SOAS, herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir ortam.


Merhaba,
Tüm geçiş dönemlerinde olduğu gibi liseden üniversiteye geçiş de belirsizlik, kaygı ve bilinmezliklerle dolu bir süreçti. Öncelikle yurtdışında eğitim almaya karar vermemle başlayan bu süreç ve bu karar daha önce hiç deneyimlemediğim basamakları da beraberinde getiriyordu.
İlk belirlediğim, sosyal bilimler alanında öğrenim görmek istemem oldu. Oysa yeni mezunu olduğum Alman Lisesi, çok iyi bir sayısal eğitimi Alman ekolüyle beraber öğrencilerine sunduğu halde, sosyal bilimlerin merkezi olan İngiltere akademik ve sosyal alanlardaki çeşitliliğiyle tercih sebebim oldu.
ÖSS’ye girmeyerek, okulumun bana sağladığı Abitur diplomasını almam ile foundation yılını okumadan birinci sınıftan başlayacağım için, başvurularımı yapmak adına üniversiteleri belirlemem gerekti ve bu noktada okumak istediğim alan olan siyasal bilgilerin hangi üniversitelerde, ne şekilde öğretildiğini araştırdım. Benim için önemli olan, üniversite programının hangi konuları kapsadığı ve akademik programın nasıl işlendiği oldu. Bu noktada İngiliz eğitiminin bilginin öğrenciye akademisyenler tarafından doğrudan aktarıldığı değil, öğrencinin bilgiye yönlendirildiği bir sistemi desteklediğini gördüm. Pek çok ülkenin üniversitelerinde uygulandığı gibi büyük amfilerde öğretim görevlilerin aktif, öğrencilerin pasif olduğu bir anlayışın dışında, öğrencileri araştırma ve eleştirmeye yönlendiren öğrenci odaklı eğitim çok dikkatimi çekti.
Siyasal bilgiler alanında sunulan üniversite programlarını incelerken, School of Oriental and African Studies (SOAS) ‘in ne kadar farklı bir yere sahip olduğunu gördüm. Küresel iktidar yanlısı teorilerin, Avrupa merkezci bakış açılarının ilerisine giderek, öğrencilerine gerçek dünyanın kapılarını aralama şansı veren SOAS gerek alanında söz sahibi akademisyenleriyle, gerek çok kültürlü öğrenci profiliyle kibarlıkla marjinalliğin, hoşgörüyle çoğulculuğun buluştuğu Londra’da öğrencilerine sınırsız deneyim ve araştırma şansı sunuyor. Özellikle teorik yaklaşımların pratiğe dönüşmesinde üniversitenin Londra’nın merkezinde bulunuşu, University of London üyesi oluşu ve kalıpların dışından dünyayı görmeye çalışan öğrencileriyle SOAS, herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir ortam.
Akademik çalışmaların yanı sıra, Londra’nın en aktif öğrenci birliklerinden birine sahip olan SOAS, sunduğu yeniliklerle beni her gün şaşırtmaya devam ediyor. Afrika ya da Asya’da özel bir bölgesel uzmanlaşma isteğim olmadığı halde, ilerlemek için egemen görüşleri izlemek istemeyen benim gibiler için, SOAS bir eğitim ortamı olmakla beraber bir umut belki de.
Beni, kendileriyle tanıştığımdan beri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, okul seçimimden vize işlemlerime kadar tüm aşamalarda kaygı dolu sorularıma son derece kibar, sabırlı ve profesyonelce yaklaşan tüm British Side ekibine, başta Pelin Akçay olmak üzere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Belirsizliklerin gölgelediği bir dönemi güler yüzlülüğünüz ve yardımlarınızla aydınlattığınız için.
Son olarak, başka bir ülkeye gelmek, farklı bir dilde eğitim görmek, birçok yenilikle tanışmak önceleri yıldırıcı gibi gözükse de, farklı dünyalar tanımak, kendi dünyanızı da farklı ve özgün kılma şansı sunuyor ve uzağa gidişiniz aslında sizi kendinize yaklaştırıyor.
Sevgiler,
Işınsu Buluş