Loading…
SİTE ARAMASI

Selim Molinas

Selim Molinas

Loughborough University

Program: MSc Digital Marketing (Loughborough London kampusu)

Tarih: 2018 – 2019 Akademik Eğitim Dönemi

Loughborough University Bursiyeri

İngiltere’de eğitim düşünen adaylara tavsiyem okumak istedikleri bölüme karar verebilmeleri ve aldıkları derslerden keyif almaları adına bölümlerin ders programlarını incelemeleri ve ilgilendikleri okullarla alakalı bilgi sahibi olmaları.


Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Selim Molinas. Haziran 2018’de Koç Üniversitesi’nde İşletme lisans bölümünü okudum ve Girişimcilik, İş Analitiği ve Pazarlama üzerine uzmanlaşma programlarını tamamlayarak mezun oldum. Ekim 2018’den itibaren yaklaşık 3 aylık süre zarfında Loughborough University London’da (Loughborough University’nin Londra kampüsünde) Dijital Pazarlama üzerine yüksek lisans yapmaktayım.

İngiltere eğitiminiz hakkında şu ana kadar izlenimleriniz- okulunuzla ilgili genel düşüncelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

 İngiltere’deki eğitimim hakkında şu ana kadarki süreç içerisinde oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hangi okulda okuyacağıma karar vermeden önce geçtiğimiz bahar ayında kabul aldığım bazı okulların kampüslerini ziyaret etmiştim ve bu okulun kampüsünü çok beğenmiştim. Kampüs yeni kurulduğundan dolayı oldukça modern bir yapıya sahip ve canlı renkleriyle insanın içini açıyor. Kampüs 3 katlı bir binadan oluştuğundan dolayı kütüphanenin, öğrenci servisinin, kariyer gelişim servislerinin, derslerin verildiği sınıfların, akademisyenlerin ofislerinin vs. aynı yerde olması gerçekten çok pratik bir okul hayatı sunmasını sağlıyor. Loughborough University’nin Londra kampüsü sadece yüksek lisans ve doktora öğrencileri için olduğundan ve ortak çalışma, sosyalleşme alanları sayesinde birçok alandan yüksek lisans ve doktora yapan kişiler ile tanışıp arkadaşlık kurabilmek mümkün.

Bina Queen Elizabeth Olympic Park içerisinde yer aldığından kampüs ve çevresi çok güzel bir atmosfere sahip, ayrıca binanın çevresinde birçok işletme yer aldığından kendinizi iş adamlarıyla birlikte yürüdüğünüz canlı ve dinamik bir ortamda bulabiliyorsunuz.

Kampüsü ve konumu yanı sıra kariyer gelişimi adına da birçok olanak sunuyor. İngiltere’de iş deneyimi yaşamak isteyen öğrenciler için ana kampüsleri olan Loughborough’da çok büyük bir Kariyer Fuarı düzenliyorlar ve bu etkinliğe katılmak isteyen Londra kampüsü öğrencileri için ücretsiz servis imkânı sunuyorlar. Ayrıca dönem içerisinde “networking eventler” organize edilerek öğrencilerin birçok iş adamlarıyla ve eski mezunlar ile tanışılmasına olanak sunuyor. Bunların dışında öğrencilerin istihdam edilebilirliğini arttırmak amaçlı CV hazırlanışı, iş başvuruları, iş mülakatları vs gibi konularda workshoplar düzenleniyor ve öğrenciler dilerse kariyer hizmeti sunan kişiler ile birebir görüşebiliyor.

Yüksek lisans eğitiminizin yapısı, derslerin işleyişi, öğrenci ve eğitmenlerin profili nasıl?

Bir yıllık tam zamanlı yüksek lisans eğitimi görüyorum ve bir akademik dönem boyunca iki zorunlu iki de kendi tercih ettiğim derslerden alarak toplamda 4 ders almış oluyorum. Derslerin işleyişinden oldukça memnunum. Şu anda almış olduğum iki derste firmalar bize üstünde çalışmamızı istediği proje konuları verdi ve biz de gruplar halinde o proje konuları ile ilgili olarak firma çalışanlarına sunum/rapor hazırladık. Bu dersler bir ekipte çalışma becerisini arttırması, firma çalışanları ile tanışma fırsatı yaratması ve derste öğrendiklerimiz bilgileri kullanarak gerçek hayat senaryolarında çözüm üretebilmeyi öğretmesi açısından oldukça faydalı oldu. Ayrıca diğer iki derste de buna benzer olarak derslerde öğrendiğimiz teorik bilgileri kullanarak çözüm ürettiğimiz raporlar hazırlanmamız istendi, böylelikle bilgileri nasıl kullanabileceğimiz açısından farkındalığımızın artmasına yardımcı oldu.

Öğrenci profiline değinecek olursam, dünyanın birçok yerinden öğrenciler bu kampüste eğitim aldığından birçok ülkeden arkadaş edinme fırsatım oldu. Şu ana kadarki ders aldığım eğitmenlerden de oldukça memnunum, dersleri çok akıcı bir şekilde anlatıyorlar ve ders katılımını teşvik ederek interaktif bir hava oluşturuyorlar. Ayrıca çok yardımseverler ve sıcak bir tutumları var.

Konaklama için okul yurtlarından mı tercih ettiniz?

Üniversitenin Londra kampüsü için kendi yurdu olmadığından okulun konaklama için tavsiye etmiş olduğu yurtlardan birinde kalıyorum. Konakladığım yer kampüse oldukça yakın olduğundan ve semtteki birkaç bölge için ücretsiz olarak shuttle servisi olduğundan dolayı ulaşım oldukça rahat sağlanıyor.

Son olarak İngiltere’de eğitim düşünen adaylara tavsiyeleriniz var mı?

İngiltere’de eğitim düşünen adaylara tavsiyem okumak istedikleri bölüme karar verebilmeleri ve aldıkları derslerden keyif almaları adına bölümlerin ders programlarını incelemeleri ve ilgilendikleri okullarla alakalı bilgi sahibi olmaları. Bunun yanı sıra okuyacakları bölümün üniversitenin hangi kampüsünde okutulacağını bilmeleri ve önceden kampüsle ilgili bilgi sahibi olmaları keyifli bir sene geçirmeleri açısından faydası olacaktır, çünkü her bölüm üniversitenin ana kampüsünde okutulmayabiliyor. Bilgi edinmek adına imkanları olursa kabul aldıkları okulların kampüslerini, kalacakları yurtları gezmeleri, okumayı düşündükleri okulların öğrencileriyle konuşmaları ve ders programları ile alakalı sormak istedikleri bir şey olursa o bölümün lideri ile (üniversitenin web sitesinde bölümün ders programlarını gösterdiği sayfada iletişim bilgileri yer alabiliyor) iletişime geçmeleri faydalı olacaktır.

Burs imkanları ile ilgili olarak ise bazı üniversiteler belli bir tarihten önce başvuran kişilere burs imkânı sunduğundan erken başvurmaları burs imkanlarını değerlendirmeleri adına yararlı olacaktır. British Side zaten burs imkanlarıyla ilgili bilgi verecektir, Müge Çete bana burs imkanlarını değerlendirmem konusunda oldukça yardımcı olmuştu.

Akademik hayat dışında, sosyal hayatınızın da güzel geçebilmesi adına okuduğunuz şehir ile ilgili bilgi sahibi olmanız da oldukça yararlı olacaktır. İmkânınız olursa kabul aldığınız okulları gidip görmeniz daha bilinçli karar vermeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Bu yazı vesilesi ile danışmanım Müge Çete’ye çok teşekkür ederim, kendisi bütün başvuru sürecim boyunca bana çok yardımcı oldu, sorduğum her soruyu güler yüzüyle yanıtladı.