Loading…
SİTE ARAMASI

Begüm Şamdancı

Begüm Şamdancı

King’s College London

Program: MSc Digital Marketing
Tarih: 2021-22 Akademik Eğitim Dönem

Okulum ve programım bana “iyi ki buradayım” dedirten bir deneyim oldu. Okul binası, derslikler, kütüphane, eğitim kadrosu, düzen ve uzun yıllardan gelen oturmuş sistem beni çok etkiledi. Teorik eğitimin yanı sıra dijital pazarlama programının pratik eğitim ve deneyim sağlayan grup projesi daha projenin ilk etabında olamama rağmen bana çok şey kattı, daha da katmaya devam edeceğinden hiç şüphem yok!


Herkese merhaba! Ben Begüm Şamdancı. 2020 yılında Özyeğin Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldum. Lisansım süresince Coca-Cola İçecek, Prometeon ve AstraZeneca firmalarında pazarlama alanında stajlarımı tamamladım. En uzun iş deneyimim olan AstraZeneca pazarlama departmanında 18 ay staj yaptıktan sonra dijital pazarlama alanında, İngiltere’de yüksek lisans yapmaya karar verdim. Lisans için İngiltere’ye başvurmuş fakat kabullerimi aldıktan sonra Türkiye’de kalmaya karar vermiştim. Bu doğrultuda yüksek lisans için de daha önce lisans için İngiltere başvurularımda bana çok yardımcı olan British Side’ı tercih ettim.

British Side’da Lisans başvurularımda da bana destek olan Müge Çete ile tekrar çalışma fırsatı buldum. Bölüm kafamda netti dolayısıyla okul opsiyonlarını beraber gözden geçirip başvurularımızı yaptık. Covid-19 nedeniyle çok fazla zorluk ve beklenmedik durumlarla karşılaşsak da Müge Hanım sorunları çözmemde her zaman çok büyük destekçim oldu. Pandemi dolayısıyla uzayan başvuru süreçlerimin ardından King’s College London, dijital pazarlama yüksek lisansı kabulümü aldım ve Eylül 2021 itibariyle programıma başladım.

Öncelikle İngiltere’yi seçmemin başlıca nedeni pazarlama alanında önde gelen ülkelerden olmasının yanı sıra yüksek lisans eğitiminin 1 sene sürmesiydi. Ek olarak mezuniyetten sonra 2 sene İngiltere hükümetinin çalışma izni sağlaması İngiltere’yi seçme motivasyonumu hayli artırdı. King’s College daha önce lisansta da kabul aldığım fakat gitmediğim bir okuldu. Yeni dünyanın yükselen trendlerinden olan ve benim ilgimi fazlasıyla çeken dijital pazarlama bölümünün King’s College’da olduğunu görünce çok heyecanlandım. Diğer okulların aynı programlarıyla King’s College’ın ders programlarını karşılaştırdığımda King’s’in programı beni çok tatmin etti. Ders dizaynı çok başarılıydı ve en çok kabul almak istediğim okullar arasında King’s College ilk sırayı aldı.

Vize sürecim pandemi koşullarına rağmen sancısız geçti. Vize randevusu alma konusunda bile British Side’dan destek aldım. British Side vize almadan ülkeye girme koşullarına kadar beni gerekli tüm bilgilerle donattı. Trafik lambası sistemi, aşı kabulü vb. belirsizliklere ve olumsuzluklara rağmen British Side her zaman yanımda hissettirdi.

Okulum ve programım bana “iyi ki buradayım” dedirten bir deneyim oldu. Okul binası, derslikler, kütüphane, eğitim kadrosu, düzen ve uzun yıllardan gelen oturmuş sistem beni çok etkiledi. Teorik eğitimin yanı sıra dijital pazarlama programının pratik eğitim ve deneyim sağlayan grup projesi daha projenin ilk etabında olamama rağmen bana çok şey kattı, daha da katmaya devam edeceğinden hiç şüphem yok! Farklı milletlerden, arka planlardan ve sektörlerden gelen öğrencilerle beraber proje yapmak çok keyifli ve öğretici. Dolu dolu bir sene olacağına ilk aydan eminim.

Ben özel bir yurtta kalmayı tercih ettim, popüler bir yurt zinciri olan Chapters’ın Spitalfields yurdunda kalıyorum. Yurt ararken British Side’ın önerdiği Londonist ile çalıştım. Burada yurt odama karşılaştığım sorunlarda dahi bana destek olmaya devam ediyorlar. Problem yaşadığımda ulaşabileceğim yetkililerin olması benim için fazlasıyla avantajlı oldu. Ek olarak, İngiltere’de çoğu konaklama garantör istiyor, garantörünüz yok ise tüm parayı tek seferde ödemenizi talep edebiliyorlar. Londonist sayesinde konaklama ücretini garantör olmaksızın taksitlendirerek ödeme fırsatım oldu.

Yazımı bitirirken söylemek isterim ki İngiltere’de ve özellikle Londra’da okumak gerçekten çok keyifli. İngiltere, okul hayatının yanı sıra çok farklı deneyimlere ev sahipliği yapıyor. Ben dogma büyüme İstanbulluyum ve şehir hayatını her zaman çok sevmişimdir. Londra, her köşesinde bambaşka deneyimler yaşatan ve pek çok seçenek sunan bir şehir. İngiltere’de eğitimi şiddetle tavsiye ederim!