Loading…
SİTE ARAMASI

Eran Gerlevik

Eran Gerlevik

INTO Manchester with University of Manchester

Program: Pre-masters

Tarih: 2008 – 2009 Akademik Eğitim Dönemi

İngiltere daha yakın oldu her zaman çünkü İngiltere dil eğitimi ve uluslararası öğrenciler için öğretim bir sektör haline getirmiş bu yüzden de Amerika ya da diğer ülkelere kıyasla daha profesyonel çalıştıklarına inandığım için İngiltere’yi seçtim.


Yurtdışı Eğitim Almak İstiyorum Nereden Başlamalıyım?

İlk olarak profesyonel yardım almak gerekiyordu. Biraz araştırmadan sonra gördüm ki British Side’ın özellikle İngiltere ile ilgili eğitimlerdeki tecrübesi ve yardımları ile başlamak onlarla birlikte bu işi götürmek en iyisi olacaktı ve öyle de oldu.

Neden İngiltere?

Hangi ülkeye gitmek istediğime karar vermem gerekiyordu. İngiltere daha yakın oldu her zaman çünkü İngiltere dil eğitimi ve uluslararası öğrenciler için öğretim bir sektör haline getirmiş bu yüzdende Amerika ya da diğer ülkelere kıyasla daha profesyonel çalıştıklarına inandığım için İngiltere’yi seçtim.

Neden Pre-Master?

Pre-master programına gitmeye karar vermemin başlıca sebebi top üniversitelere gitme yolunu açmasıdır. Bu yol verdiği eğitimle, İngiltere’de yaşamanın getirdiği yaşam tecrübenizle, akıcı konuşma ve anlamanızın gelişmesiyle açılmaktadır. Çünkü dil öğrenmenin başlıca koşulu konuşulan ülkede yaşamaktır. İngiltere’de master 1 yıl full-time olduğu için direkt olarak master programına başlamak çok zorlayıcı hatta yıldırıcı olabilir. Fakat master’dan önce güzel bir eğitimle geçirilmiş bir yıl çok büyük katkı sağlayacaktı. Bu yüzden pre-master programına gitmeye karar verdim.

Hangi Okul?

Bilindiği gibi İngiltere’de pre-master programı veren birçok okul var. Fakat hedefiniz büyük ise bu seçenekler 3 hatta 2’ye düşüyor. 2 yıl gibi uzunca bir araştırma görüşmeler sonucunda bana en faydalı olacağına inandığım City College Manchester (INTO Manchester) seçtim. Sebebini şöyle belirteyim birkaç cümle ile: CCM NCUK adı verilen 11 asıl ve 9 partner üniversitenin kayıtlı olduğu bir kuruluşa üye. Benim amacım, NCUK’ye üye olan dünyada top üniversiteler arasında yer alan Manchester Üniversitesi’nde Management master’i yapmak olduğu için CCM’e gitmek tam bana uygundu.. Bunun kolay olmadığını bildiğim için CCM ile bir yılımı geçirmeye karar verdim. Ayrıca Manchester şehrininde seçimimde etkili olduğunu söylemem gerek.

Peki Nerede Kalacağım?

Birçok seçenek var: Özel yurtlar ve aile yani kalma gibi. Kişiye göre değişen bir seçenek burası. British Side danışmanım ile hangi seçeneği istediğimi konuşarak karar verdik. Sonuç olarak British Side yurtdışı eğitim departmanının yardımları ve yakın ilgisi ile tüm işlemlerimi bitirip 3 gün içinde vizem onaylandı (tabii bu düzgün ve titiz hazırlanma sonucu oldu) ve uçak biletimi alıp yolculuk tarihimi huzurlu ve kaygısız bir şekilde bekliyorum. Herkese önerim “iyi olmanın koşulu iyiler ile çalışmaktan geçer” bunu unutmaması.