Loading…
SİTE ARAMASI

Damla Yılmaz

Durham University

Program: BA Economics
Tarih: 2020 Mezunu

Üniversite başvuru sürecinde ekonomi eğitiminin en iyi olduğu yerlerden biri ve dünya finans merkezlerinden biri olduğu için İngiltere’yi seçtim. Durham Üniversitesi’ni seçmemde rol oynayan faktörler İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biri olması, İngiltere’deki akademik saygınlığı, kolej sisteminin benimsenmesi!


Ben Damla, 2020 yılında Durham Üniversitesi’nin BA Economics bölümünden 1st Class diploma ile mezun oldum. Bunun öncesinde İstanbul’da Koç Lisesi’nde okudum, 2017 yılında IB diploma programından mezun oldum. Şu an Londra’da finansal denetim alanında çalışıyorum. British Side’dan danışmanlık aldığım dönemde İstanbul ve İzmir’de ikamet ediyordum.

Ekonomi bölümünü seçmemde IB programında öğrendiğim teorik ekonomi dersini çok sevmem ve MUN gibi aktivitelerde ekonomi biliminin politika uygulamalarını gözlemlemem oldukça etkili oldu. Üniversite başvuruları sürecinde ekonomi eğitiminin en iyi olduğu yerlerden biri ve dünya finans merkezlerinden biri olduğu için İngiltere’yi seçtim. Durham Üniversitesi’ni seçmemde rol oynayan faktörler İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biri olması, İngiltere’deki akademik saygınlığı, kolej sisteminin benimsenmesi ve benim University College’a kabul edilmem oldu.

British Side’dan Pelin Hanım’dan UCAS üzeriden şartlı kabul aldığım okulların arasından kesin ve yedek okulları seçme sürecinde ve ardından öğrenci vizesi başvurusunda yardım aldım. Şartsız kabullerin açıklanması oldukça geç olduğu için Pelin hanım aracılığıyla UCAS dışında da yedek olması için Edinburgh Üniversitesi gibi okullarla iletişime geçtik. Sonuç olarak Durham Üniversitesi’nden şartsız kabul aldım fakat başka okulların da benim için yedek olarak bulunması bu stresli süreçte riskleri azaltmış oldu. Sonrasında İngiltere’nin oldukça karışık öğrenci vizesi başvuru sürecinde Pelin hanımın yardımıyla tüm evrakları hazırladık.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu ilk defa başvuranlar için karışık bir süreç çünkü kesin olarak hangi evrakların gerekli olduğu bilgisine ulaşmak zor. Pelin hanım bana detaylı bir liste verdi ve başvuru formunu doldurmamda, vize görüşmeme neleri götürmem gerektiğinde yardımcı oldu.

İngiltere vizesinin gelmesi çok uzun sürüyor, o nedenle mümkünse erken başvurmayı öneririm. Üniversiteler genelde yabancı öğrencilerin geliş tarihini sorup yardımcı olmak için hazırlık yapıyorlar. İngiltere’ye giriş sonrası geçici ikamet kartı almak ve polise kaydolmak gerekiyor. Bunların ayrıntılarını üniversitelere sorarak öğrenebilirsiniz.

Mezun olarak geriye dönüp baktığımda okulumdan ve bölümümünden çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Okulumdaki kolej sistemi ve okulun geleneksel yapısı sayesinde birçok balolara, “formal” yemeklere, sosyal aktivitelere katılarak farklı ülkelerden insanlarla tanıştım, arkadaşlar edindim. Durham bir öğrenci şehri olduğu için üniversiteden insanlarla tanışmak çok kolaydı. Okulumda spor kulüplerine katılım çok yaygındı, ben de kolejimin kadınlar futbol takımında yer aldım. Ayrıca okuduğum bölümle ilgili üniversite kulüplerinde yer alarak birçok ekonomisti üniversitemizde sunum yapmaya davet ettim.

Fakültemiz ve üniversitedeki bazı kulüpler sıklıkla büyük kurumsal şirketlerden çalışanlar getirerek network olanakları sağlıyor, staj veya iş pozisyonları için workshoplar veriyordu.

Ekonomi programı, özellikle son senede, ders seçimi için geniş imkanlar sunuyor. İsteğe göre matematik veya istatistiksel ekonomi alanında, sosyal ekonomi alanında, teorik ekonomi alanında veya finans alanında öğrencinin yönelimine göre dersler seçmek mümkün. Üçüncü sınıfta tez yazmak zorunlu; bu da akademik açıdan özellikle yüksek lisans düşünenler için büyük bir destek. Bunun dışında yabancı dil dersleri veya diğer fakültelerden ders almak da mümkün.

Genel olarak İngiltere’de birinci sınıfta üniversite yurtlarında kalınıyor, ikinci ve üçüncü sınıfta evde veya özel yurtlarda kalmak gerekiyor. Ben de bu şekilde birinci sınıfta kolejimin yurdunda kaldım, daha sonra ikinci ve üçüncü sınıfta kolejden arkadaşlarımla eve çıktım. Öğrencilerin çoğunlukta olduğu bir şehir olduğu için ev bulmak zor değil fakat erken davranmak gerek. Birinci sınıfın ikinci döneminde ev bakmaya başlamış olmak gerekir.

UK egitimini kesinlikle tavsiye ediyorum. İngiltere’de eğitim bana sosyal ve akademik olarak çok şey kattı, kariyerime İngiltere’de başlama önayak oldu.