Loading…
SİTE ARAMASI

Umut Metin

Umut Metin

Cardiff University

Program: LLM International Commercial Law
Tarih: 2010 – 2011 Akademik Eğitim Dönemi

İsteklerime uygun olarak, British Side tarafından önerilen 7 ayrı ve hepsi gayet seçkin üniversite arasından Cardiff Üniversitesi benim tercihim olmuştu. Gideceğim şehirde yaşam yoğun ve kalabalık olmasın istemiş ancak sosyal olanakları yüksek ve mesleğim olan avukatlık nedeniyle hukuk alanında isim sahibi bir üniversite istiyordum. Aynen öyle oldu.


Hayatın kuralıdır, kişi ne yaparsa yapsın, yüreğiyle-aklıyla yaptığında başarılı sonucu elde eder. İşte benim yolculuğum da bu yürek-akıl birleşimindeki ideallerimi hayata geçirmek üzerine kuruluydu. İletişim çağı olarak adlandırılan bu çağda, iletişimin tartışmasız tek egemen dili olan “İngilizce”yi mesleki düzeyde kullanmak bir zorunluluktu artık. Vakit, eğitim için dünyayı daha doğru algılamak için yurtdışına gitme vaktiydi. Verilen karar ise ülkemden, yaşamımdan ve ailemden bir kopuş anlamına geliyordu. Yol nasıl çizilmeliydi, işte bu noktada, iyi ki BRITISH SIDE vardı. Gerek dil kurslarında gösterilen hedefe yönelik dil eğitimindeki yaklaşım, gerekse yurtdışı eğitimindeki engin birikim ve tecrübeleri, kafa karışıklığı yaşamadan hedefime varmam için etkili oldu.

Şuan takriben 4 aydır Cardiff’teyim. Cardiff tam bir bilim merkezi, şehrin 3 üniversitesi etkileyici bir canlılık katıyor yaşama. Cardiff Öğrenci Birliği Birleşik Krallık’ın en örgütlü öğrenci yapısı, etkili kullanılan bilgisayar ağı, sayısız kaynakla dolu dev kütüphanesi ile, üniversite yaşam ve bilimi sınırsızca sunuyor dileyene. 500.000 nüfuslu bir başkent burası buna rağmen birçok yer yürüme mesafesinde. Sabahları evimin hemen bitişiğindeki dev parkta sincaplar, kuşlar ve 100 yıllık ağaçlar arasında koşuya çıkıyorum. Programımda dünyanın her yerinden Almanya, Çin, Hindistan, Tanzanya, S.Arabistan, Kazakistan, Hollanda ve daha nice benzeri 30 kadar farklı ülkeden 67 avukatız, tek Türk benim. Daha iyi bir İngilizce ve hukuka Türkiye dışında başka bir pencereden bakabilme imkanı keyif verici. 67 avukatın sözcüsü seçildim ve tüm akademik ve idari kadrolarla program için neyi daha iyi yapabiliriz devamlı görüşüyoruz. Bu haliyle hem kendime ekliyor hem de dünya ile bilgimi-aklımı paylaşıyor, ülkemi keyifle temsil ediyorum. Beni isteğime göre yönlendiren, yaşamakta olduklarımla da beni bütünüyle doğru yönlendirdiğini gördüğüm BRITISH SIDE’a ve özellikle değerli eğitim danışmanı Beki Levi Hanım’a vefa duygusu ile yürekten teşekkür ederim… İyi ki vardınız ve iyi ki varsınız…