Loading…
SİTE ARAMASI

Ferhat Koç

Ferhat Koç

Birkbeck, University of London

Program: MSc Middle East in Global Politics: Islam, Conflict and Development
Tarih: 2018 – 2019 Akademik Eğitim Dönemi

Birkbeck College Londra’nın merkezinde konumlanmış bir üniversite. University of London yönetim binası, SOAS ve British Museum’la çevrelenmiş, klasik İngiliz mimarisiyle modern mimarinin bir araya geldiği estetik bir binası var. Benim gibi Londra aşığı birisi için konumu, doğası ve tarihi itibariyle mükemmel bir lokasyonda bulunuyor.


Merhaba, Ben Ferhat Koç. Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunuyum. Şu anda ise Birkbeck,University of London’da Middle East in Global Politics: Islam, Conflict and Development alanında yüksek lisans yapıyorum. Yaklaşık bir aydır Londra’dayım ve son derece mutluyum.

Birkbeck College Londra’nın merkezinde konumlanmış bir üniversite. University of London yönetim binası, Soas ve British Museum’la çevrelenmiş, klasik İngiliz mimarisiyle modern mimarinin bir araya geldiği estetik bir binası var. Benim gibi Londra aşığı birisi için konumu, doğası ve tarihi itibariyle mükemmel bir lokasyonda bulunuyor. Birkbeck merkez binası öğrenci sayısıyla doğru oranda küçük, dolayısıyla dersler genelde okula birkaç dakika uzaklıkta University of London’a son derece teknolojik dersliklerde işleniyor(Bu durum değişkenlik gösterebiliyor. Ana binada işlenen dersler de var). Kütüphanesi ise 4 katlı ve şahane bir ders çalışma ortamı hazırlanmış durumda. İnteraktif olanakları da göz önüne alındığında Ankara Üniversitesi’nde okumuş birisi olarak Ankara’daki hiçbir kütüphanenin bu kadar geniş imkânlara sahip olmadığını rahatça söyleyebilirim. Aynı zamanda UOL’a bağlı diğer kütüphaneleri veya British Library’i de kullanabilirsiniz.


Okulun lokasyonu ve olanakları çok gelişkin olmasına rağmen beni Birkbeck’e yönlendiren, okulun uluslararası direktörünün Slavoj Zizek olmasıydı. Yıllardır kitaplarını okuduğum ve internette videolarını izlediğim Zizek, bir hafta sonra okulumuzda iki gün ders verecek, ben ise bu etkinliğe Birkbeck öğrencisi olduğum için ücretsiz katılacağım. Açıkçası günümüz filozoflarından Zizek’e soru sorabilme olanağı bile buraya gelmek için yeterli bir sebep diyebilirim.


Eğitim ile ilgili bahsedecek olursam açıkçası sayfalarca yazmam gerekir ancak daha kısa bir şekilde özetlemeye çalışacağım. Birkbeck, diğer alanlarda olduğu gibi sosyal bilimler alanında da öncü bir role sahip.Hocalarımız uluslararası alanda saygın akademisyenlerden oluşuyor. Derslerin haftalık okumaları üniversitenin internet ortamından indirilebiliyor. Aynı zamanda okumalar realist, liberal ve eleştirel bakış açılarından seçiliyor böylece siyaset bilimi alanında objektif okuma yapabilmenin önü açılmış oluyor. Dersler slayt ortamında işleniyor ancak slayta bakıp anlatma veya slayta takılıp kalma asla söz konusu değil. Zaten geldiğinizde hocaların nasıl derya deniz olduklarına şahit olacaksınız. Aynı zamanda olağanüstü mütevazı olmaları da beni oldukça şaşırttı. Türkiye’de pek şahit olmadığımız hoca öğrenci ilişkisi burada çok samimi. Şöyle ki Küresel Politika ve Güvenlik dersini veren hocam ilk hafta bir tanışma partisi organize etmişti ve bütün öğrencilerle ayrı ayrı tanışıp onlara içecek ısmarlamıştı. Benim açımdan inanılmaz bir olaydı.


Birkbeck öğrenci profili de akademik kadro gibi oldukça yüksek. Öğrencilerin birçoğu yüksek lisansa yöneldikleri alanda lisans yapmış öğrenciler. Bu hem sınıfın derse katılımını hem de derslerin verimliliğini oldukça arttırıyor.  University of London’a bağlı okullar içerisinde Birkbeck İngiliz öğrencilerin daha yoğunlukta olduğu bir okul. Bu durum zaten derslerde ve okul ortamında anlaşılıyor ancak yabancı öğrenci sayısı seçtiğiniz bölüme göre değişiyor. Benim bölümümde oran yarı yarıya diyebilirim. İngiliz öğrenciler yabancılar konusunda oldukça sıcak ve samimi, sorduğunuz bir soruya cevap alamama olasılığınız yok. Şunu da söylemek gerekir ki Londra dünyadaki en kozmopolit şehirlerin başında geliyor. Dolayısıyla İngiliz-Yabancı ayrımına şu ana kadar şahit olmadım. Neredeyse bütün dünya uluslarından insanlar aynı şehirde toplanmış durumda. Tek yapmanız gereken arkadaşlıklar kurmak.


Eğitimle ilgili konuşuyorken Birkbeck’in bir akşam okulu olduğunu da söylemek gerekir. Yüksek lisans dersleri akşam 6 ile 8 arasında. Derslerin akşam işlenmesinin hem olumlu hem olumsuz özellikleri bulunsa da zamanla alıştım ve şu anda bunu pozitif bir duruma çevirdim. Part-time çalışma veya günü verimli bir şekilde kütüphanede geçirme yönünden avantajları ağır basıyor. Dolayısıyla okulda orta yaşta ve çalışan insanları sıklıkla görebilirsiniz. Yine de genç öğrenci sayısı, çalışan insanlara oranla çok daha fazla.


Konaklama konusuna gelince, Birkbeck’in kendi öğrenci yurdu bulunmuyor ancak University of London’ın Londra merkezinde yurtları bulunuyor ve Birkbeck’e de kendi kontenjanı ayrılmış durumda. Ben de şu anda University of London yurdunda kalıyorum. Yurt, Bloomsbury kampüsüne 7-8 dakikalık yürüme mesafesinde. Koşarak birkaç dakikada bile derse yetişilebiliyor(bu durumu sürekli yaşıyorum). Londra’da birinci bölgede, bu kadar merkezi bir yurtta yaşamak büyük şans diyebilirim. Londra’da’ bilindiği üzere kiralar çok pahalı. Şehir merkezinin biraz dışında daha düşük fiyatlarda kirada kalmak da mümkün. Sınıfta bazı arkadaşlarımız bu şekilde kalıyor ancak bana sorarsanız yurtta kalmak yolda geçen zaman kaybını önlemesi, konforu ve başka insanlarla tanışma olanağı yaratma açısından çok daha tercih edilebilir.


Son olarak Birleşik Krallık’ta okumak isteyen arkadaşlarım, yorulacağınız ve belki de gecelerce uykusuz kalacağınız bir sürece giriyorsunuz fakat unutmayın ki buraya geldiğiniz zaman emeklerinizin karşılığını göreceksiniz. Not ortalamam ile başvurduğum okulların istedikleri not ortalamasının tutmaması benim ve British Side açısından gerçekten büyük zorluk yarattı ve çok uğraştık. Bugün ise yaşam standartlarımın ulaştığı boyutu ve aldığım eğitimin düzeyini görünce emeklerimizin karşılığını aldığımızı görüyorum. British Side olmasaydı Birkbeck’te okuma fırsatım olmayacaktı, bunu açıkça söyleyebilirim. Birleşik Krallık’taki üniversitelerin neredeyse hepsi dünyada kendi alanlarında öncü üniversiteler ve siz bu eğitimi seçmediğiniz takdirde yeriniz anında dünyanın başka bir yerindeki öğrenciyle doluyor. Dolayısıyla da bu okullarla güçlü bir şekilde iletişim kuracak, bu okulların akademik kurullarında sizi savunacak bir eğitim danışmanınıza ihtiyacınız var. British Side bunu epey fazlasıyla yaptı. Bu yazıyı yazma imkânı bana sunulmuşken British Side Ankara temsilciğinde benim için büyük gayret sarf eden, sorduğum bütün soruları istisnasız yanıtlayan, okullarla güçlü bir iletişim sağlayan Cansu ve Hasret Hanıma da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.


Önce ne alanda okumak istediğinizi seçin ve üniversitelerin sayfasına girip bölümleri tek tek çıkartın. Ne şartlar istendiğini iyice araştırın. Kararınızı verin ve şartları sağlamak için elinizden geleni yapın. Başvuru sürecinde ve sonrasında British Side ve uzman ekibi zaten yanınızda olacak.