Loading…
SİTE ARAMASI

Üstün Yazar

University of Sussex, Summer School

Program: Undergraduate Summer School
Tarih: 2009 Yaz Dönemi

Genel olarak herşey iyiydi, dersler öğretici, öğretim elemanı da konusuna hakim biriydi. Sınıfta toplam 8 kişi vardı ancak 1 kişi daha sonra başka bir derse geçtiği için dersleri 7 kişi yaptık. Sınıftakilerden 4 tanesi University of California öğrencisiydi. Onun dışında 1 kişi Nijerya’dan, 1 kişi de İran’da öğrenim gören Japon bir öğrenciydi.


Eğitim seviyeleri hakkında aslında çok bir şey diyemem, çünkü diğer öğrenciler derste pek soru sorup, kendi düşüncülerini söylemiyorlardı, class participation düşüktü (ben diğer tüm öğrencilerin toplamından muhtemelen daha fazla konuşmuşumdur) Presentationlar’da ise genellikle bir makalenin özetini çıkarıp, bazıları power point’le de göstererek yaptılar, ancak İngilizcenin anadillleri olması avantajı dışında, genelde ne çok iyi ne de kötü diyebileceğimiz düzeydeydiler. İleride Sussex Üniversitesi’nde yaz okulu okuycak öğrenciler, eğer üniversitelerinde ortalama düzeyde bir öğrenciyseler, rahatlıkla Sussex Üniversitesi’nde yaz okulu okuyup, geçerli bir not alırlar; Türkiye’deki ingilizce öğrenim veren okullardaki, ortalama üstü, iyi bir gpa’ye sahip öğrenciler ise, dersi geçmekle kalmayıp, kolayca iyi bir notta alabilirler. Benim sınıfımda 1 kişi okulu bitirmek üzere olan kişiydi, diğerleri 2. ve 3. sınıf öğrencileriydiler.

Eğitim seviyesi hakkında ise, Bilgi’de de İngilizce dersleri işlediğimiz için pek bir zorluk çekmedim, (tabii dersin sınavı olmamasının verdiği rahatlığı da göz önüne almak gerek), yani dediğim gibi gidecek diğer öğrenciler de rahatlıkla dersi anlayabilir. Presentatıon ve paper hazırlama konusunda, sadece zaman sorun oldu. Malum hazırlamadan önce okuma yapmak gerekiyor. Özetle fazla yorucu ve zorlayıcı değildi.

Son olarak da diğer gidecek öğrencilere tavsiyelerde bulunmak istiyorum. (Paragraf paragraf değilde madde madde halinde olacak ama neyse:) ) – Öncelikle gideceğiniz yeri çok gözünüzde büyütmeyin, ya da çok zor olacak diye düşünmeyin. Türkiye’deki ortalama seviyede bir öğrenci de rahatlıkla (eğer iyi bir İngilizcesi de varsa) Sussex’de okuyabilir. Türkiye’nin iyi üniversitelerinde okuyan ortalama üstü bir öğrenci ise rahatlıkla iyi bir notla dönebilir. – Oraya gitmeden önce dersi ve dersin kitaplarını araştırın. Dersin ‘core kitabı’ denilen kitap, okumanız gereken, üzerinden dersin işleyişini takip edeceğiniz kitap. Ben bu kitabı kendi üniversitemin kütüphanesinde bulup gitmeden önce fotokopi çektirmiştim, bu sayede hem ilk derse hazırlıklı gelmiş oldum, hemde orada ayrıca kitap almak durumunda kalmadığım için maddi kazancım oldu. – Yapılacak gezilere katılmak istiyorsanız, daha gitmeden ya da gittiğinizin 1. günü isminizi yazdırın. Bunların kontejanları hemen doluyor. – Okulun içinden otobüsler kalkıyor ve şehir merkezine (Brighton) kolayca gitmek mümkün. Ancak diğer bir şehire (örneğin Londra’ya) gidip geziçekseniz, dönüş saatlerinizi iyi ayarlayın çünkü gece belirli bir saatten sonra otobüs ya da tren olmuyor. – Yazacağınız paper’da yazım hatası olmamasına, introduction-yazacağınız konu-conçlusion şeklinde yazmaya, olabildiğince çok kaynaktan yararlanıp, bunlara referans vermeye dikkat edin. Zaman problemi yaşamamak içinse en az 1 hafta önce paperinizi yazmaya başlayın.- Son olarak da bol bol gezin, tatilinizin tadını çıkarın:))

Üstün Yazar