Loading…
SİTE ARAMASI

Ezgi Bozkurt

Ezgi Bozkurt

University of Sussex, Summer School

Program: Undergraduate Summer School

Tarih: 2011 Yaz Dönemi

Sussex’teki 1 aylık yaz okulu deneyimimden en ufak bir şikayetim olmadan döndüm ve beni tek üzen 2. ay için de kaydolmamış ve temmuz sonuna uçak biletimi ayırtmış olmamdi. Beklentilerimin de çok üstünde keyifli bir zaman geçirdim, istisnasız tüm eğitmen ve görevliler çok sıcak ve ilgiliydi, kaliteli bir eğitim aldım ve dünyanın dört bir yanından samimi arkadaşlar edindim. Çok güzel anılarla ayrıldım ve geri dönmek tahminimden de zor oldu.


Brighton çok sevimli bir şehir, kendini çok çabuk sevdiriyor ve herkese ben burada yaşarım dedirtiyor. Yemek ve alışveriş olanakları çok geniş, eğlence hayatı tek kelimeyle mükemmel, İngilizler de çok kibar ve misafirperverler. Şehir çok güvenli, saat kaç olursa olsun hiç tedirginlik yaratmıyor. Ulaşım kesinlikle çok rahat, üniversitenin kampüsünde hem otobüs durağı hem tren istasyonu var, şehir merkezine kolaylıkla gidiliyor. Seferler 24 saat devam ediyor, sadece geceleri biraz daha aralıklı oluyor. Londra’ya trenle gitmenizi ve internetten indirimli biletleri takip etmenizi tavsiye ederim, merkezine gitmek yaklaşık 1 saat sürüyor.

Üniversite kampüsü oldukça büyük ve çok yeşillikli, hatta çimlerde sürekli tavşanları görmek mümkün. Farklı yurt seçenekleri var, ben Stanmer Court’ta kaldım, çok memnundum. 6 kişi bir daireyi paylaşıyor, herkesin odası ve banyosu kendisine ait, mutfak ve salon ortak kullanılıyor, hepsi çok geniş ve ses yalıtımı var. Kampüs içinde bar, kafe ve restoranlar var, fakat yemekhane olmadığından kendi mutfağınızı kullanmanız veya şehir merkezindeki seçenekleri tercih etmeniz daha hesaplı.

Psychology and Social İssües dersinde 2 grup sunumu yapmanız ve 1 eşsay yazmanız gerekiyor, derse devam ve katılım da önemli. Her derste öncelikle bir grup, ardından da dersin hocası sunumlarını yapıyor ve son olarak konu sınıfça tartışılıyor. Konular tartışması zevkli ve hocanın önerdiği makaleler ilgi çekici. Özellikle güncel meseleler üzerine farklı kültürden insanlarla fikir alışverişinde bulunmak ve çok farklı olan deneyimleri paylaşmak tüm taraflar için çok geliştirici ve ufuk açıcı oluyor. Dersler haftada 2 gün üçer saatti ve bu da kendinize fazlasıyla zaman kalmasını sağlıyor. Bu ders için iki tane onar kişilik sınıf açılmıştı, benim sınıfımda 8 Amerikalı ve 1 İspanyol vardı. Zaten yaz okulundaki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu University of California’nın bir programıyla gelen Amerikalılardı, fakat birçok ülkeden de en az birer öğrenci vardı.

Gezi ve aktivitelerin hepsi çok eğlenceli geçiyor, mümkün olduğu kadar çoğuna katılmaya çalışın, zaten neredeyse her gün ve her gece bir organizasyon var. Gezilere kaydınızı mutlaka okuldan kabul aldığınızda yaptırın çünkü çoğu gezinin kontenjanı yaz okulu başlamadan birkaç ay önce doluyor, aktivitelere ise oraya gittiğinizde kaydoluyorsunuz. Bunların dışında kendiniz de arkadaşlarınızla her fırsatta Brighton ve Londra’yı adım adım keşfedin ve derslerden arda kalan günlerde İngiltere ve Avrupa’ya seyahatler ayarlayın. İyi eğlenceler!