Ocak 2021 Başlangıcı Programlar

2020, başka bir ülkede eğitime başlayacak olan siz öğrencilerimiz için de zorluklarını beraberinde getirdi. Uluslararası başvuru yapan öğrencilerin COVID-19 salgını ışığında yurtdışında eğitim konusundaki tutum ve motivasyonlarını inceleyen ‘International Student Crossroads’ araştırmasına göre; Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD'de eğitim almayı planlayan yaklaşık 6.900 öğrencinin %26’sı planladıkları üzere eğitime başlayacaklarından emin değil.

Büyük bir belirsizlikle karşı karşıya olduğunuzun bilincindeyiz ve içinden geçtiğimiz sürecin eğitim hayatınızı ve geleceğinizi olumsuz yönde etkilememesi için çalışıyoruz. Bizler ve kabul aldığınız okullar, sizlerle birlikte Eylül ayında her şeyin normale dönmüş olacağını umut ediyoruz. Ne yazık ki, önümüzdeki haftalarda neler olacağını bile kestiremediğimiz bu zorlu ve belirsiz süreçte Eylül ayında bizi nelerin bekleyeceğini de bilemiyoruz.

İngiltere’deki çoğu üniversite önümüzdeki döneme “blended learning” sistemi ile başlayacağını açıkladı. Üniversiteler, kampüslere ve okullara gelebilecek öğrencilere kapılarını açıp, gelemeyecek olanlar içinse dersleri ve etkinlikleri online seçeneği ile birlikte sunmayı planlıyorlar. Bir sonraki dönemde veya daha erken bir zamanda ise online olarak eğitime başlayan öğrencilerin kampüse gelebileceği tahmin ediliyor.

Online üniversite okumak başlangıçta olumsuz gibi görünse de, bunun da avantajlarının var olduğunu unutmamak gerekir. Online eğitim alarak daha esnek bir programa sahip olabilir, harcamalarınızı ve masraflarınızı minimuma indirebilirsiniz. Özellikle bu senenin ilk aylarından beri pek çok üniversite, online eğitimi hali hazırda oldukça verimli bir şekilde sunuyor. Önümüzdeki dönemde de online eğitim tecrübelerinin artacağından emin olabiliriz. Bu konuda kararsızsanız üniversitelerin başvuru yapan ya da yapmayı düşünen öğrenciler için hazırladıkları webinar’lara, her katılımcıya açık tuttukları masterclass’lara ve düzenledikleri Virtual Open Day gibi etkinliklere katılmanızı tavsiye ederiz. Bu online seminerleri ve dersleri birebir deneyimlemek kararınızı vermenizde size oldukça yardımcı olacaktır.

Başvuru sürecinizi zorlaştıran ya da engelleyen sebepleriniz olabilir; planladığınız sınavlara girememiş, planladığınız bir şekilde mezun olamamış olabilirsiniz, ya da bazı belgelere ulaşmak konusunda zorluk yaşadınız. Yeni normalinize alışmak, kayıt ve vize işlemlerinizi tamamlamak için zamana ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, hayaliniz lisans ya da lisansüstü eğitiminize kampüste başlamaksa ve online eğitim almak istemiyorsanız, bunun için bir sene beklemeniz gerekmeyebilir. Birçok okul bu zorlu dönemde esneklik ve kolaylık sunmak adına uluslararası öğrencilere eğitimlerine 2021 yılının Ocak ayında başlama seçeneği sunmaya çalışıyor. Ocak ayında başlayacağınız eğitiminizin de zamanında bitebilmesi için okulların size her zaman yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Programınıza Ocak ayında başlayacak olmanız, daha az veya daha kısa eğitim alacağınız anlamına da gelmez.

Örnek verebilmek adına sizinle 2021 Ocak başlangıcı açan bazı okulların konu ile ilgili internet sayfalarını buraya ekliyoruz:

University of Surrey
https://www.surrey.ac.uk/postgraduate-courses-intake-february-2021

Loughborough University
https://www.lboro.ac.uk/study/pg-offer-int/2020-start-dates/

University of Exeter
https://www.exeter.ac.uk/postgraduate/applying/2020entry/

University of Glasgow
https://www.gla.ac.uk/postgraduate/startdates/

Önümüzdeki haftalarda Ocak 2021 başlangıcı olacak olan programların ders programları ve içerikleri de belirlenmeye başlanacaktır. Kabül aldığınız ya da başvurduğunuz bölümlerin ve okulların prosedürlerini, başlangıç tarihleri ile ilgili olarak sağladığı kolaylıkları öğrenmek için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Hepinize bol şans diliyoruz.

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.