İngiltere Rehberi

İngiltere hakkında sizi bilgilendirmek amacıyla hazırlanan bu bölümde; İngiltere'de ulaşım, yemek, konaklama, iklim gibi pek çok konuda faydalı notlar bulabilirsiniz.

İklim ve Giyim

İngiltere iklimi Türkiye’den daha soğuk olmakla beraber Türkiye’nin kuzey kesimlerinden giden öğrenciler için kış ayları çok büyük değişiklikler göstermeyecektir. Londra’da yazın ortalama derece 19C kışın ise 5C civarındadır. Kuzeye çıkıldıkça hava serinlemekle birlikte fark çok fazla değildir. Edindurgh’da yaz aylarının ortalama sıcaklığı 13C kışları ise 3C civarındadır.

Dolayısıyla yanınızdaki giysilerin kışlık ağırlıklı olmasında fayda vardır. İngiltere bol yağış alan bir ülke olduğundan şu geçirmeyen bir anorakla şemsiyenizi yanınızda götürmenizde fayda vardır. Yaz aylarında çok fazlaca sıcak günler de olacağından, yanınızda yazlık eşya almanız tavsiye edilir.

Kampüs yaşamında giyim genellikle rahat ve resmiyetten uzaktır. Genellikle spor gömlekler, blue-jean’ler ve kazaklar giyilmektedir. Eğer spora ilginiz varsa tenis ve squash raketi gibi spor malzemelerinizi yanınızda götürünüz. Ayrıca bir çalar saat ve haftalık bilet gibi kartlar için gerekli olabilecek 6 adet vesikalık resmi yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.


Telefon

Havaalanlarında, istasyonlarda, postanelerde ve sokaklarda telefon bulabilirsiniz. Nasıl kullanacağınıza ilşkin bilgi ise telefon kulübelerinin içinde yazılıdır. Telefon kulübelerinin çoğunda 10 pence’den başlamak üzere 2 sterline kadar madeni paralar, telefon kartları veya kredi kartları kullanılabilir. İngiltere içindeki telefon ücretleri saat 13.00’den sonra ucuzlar, saat 18.00’den sonra, Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak konuşmalar daha da ucuzdur. Milletlerarası görüşmeler ise 20.00’den sonra ve Pazar günleri yapılacak konuşmalar daha ucuz olacaktır. Telefonla arama yapılırken İngiltere ve Türkiye arasındaki 2 saatlik fark göz önüne alınmalıdır.

Türkiye’yi aramak için 00-90-şehir kodu-telefon numarası çevirmeniz gerekmektedir. Her tür acil durumda ise 999 numaralı telefona başvurabilirsiniz. Bu numaradan, telefon kulübelerinden bile ücretsiz yararlanmak mümkündür. İngiltere içindeki şehirler arası görüşmelerde ise 0-şehir kodu-telefon numarası çevirmeniz gerekli. Aileleriniz Türkiye’den İngiltere ile bağlantı kurabilmek için 00-44-şehir kodu-telefon numarası çevirmeliler. Bir alternatif de telefon görüşmelerinizi internet üzerinden yapmanızdır.

Yanınızda Türkiye’den götüreceğiniz cep telefonunuz olursa, mümkün olduğunuca az kullanmaya çalışın zira çok masraflı olacaktır.

Konaklama

İngiltere’ye gidecek öğrencilerin kalacakları yerleri Türkiye’den ayrılmadan organize etmiş olmalarında fayda vardır. Bir üniversite veya kolejden kabul mektubu gelen her öğrenci zaman kaybetmeden okula başvurup kalacak yer olanaklarını değerlendirmelidir. Genellikle öğrenim kurumları yabancı öğrencilere, başvurularını Ağustos ayı başına kadar yaptıkları taktirde, bir yıl okul yurtlarında kalabilmelerine ilişkin garanti verebilmektedir.

Kalacak yerler belli başlı 3 grupta toplanabilir:


1. Üniversite veya kolejin sahip olduğu, ve kampüs içinde veya yakınında bulunan yurtlar,
2. Öğrencilerin kendilerinin veya öğrenci birliği ya da kalacak yer büroları aracılığıyla bulacakları yerler,
3. Aile yani konaklama


1. Yurtlar şu şekilde gruplanabilir:
“Geleneksel” yurtlar (Catered): Bunlar içinde genellikle tek kişilik, bazı hallerde paylaşılan odaları bulunan büyük binalardır. Bazı binalar sadece erkek, bazıları ise kızlar içindir. Birçok yerde kız ve erkek öğrenciler aynı yurtlarda kalmaktadırlar.


Geleneksel yurtlarda her gün yemek verilmektedir. Dini nedenlerle, hastalık dolayısıyla veya tercihi olarak yemeyi arzulamadığınız şeyler varsa bunları önceden bildirmeniz gerekmektedir.

İçinde yemek yapma olanakları bulunan yurtlar, evler veya katlar (Self-Catered): Bu tür kalacak yerler de üniversite veya koleje aittir ancak buralarda kendi alışverişinizi yapıp yemeğinizi kendini pişireceksiniz.


Özellikle üniversitedeki ilk yılınız ise, yurtlarda konaklamak yeni hayatınıza alışma sürecinde sizi rahat ettirecek bir seçenek olabilir. Yurtlarda birçok öğrencinin ortak kullandığı mutfak, kantin ve dinlenme alanları yer alır ve bu mekanlar yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için de oldukça elverişlidir.

Kalacağınız bölgeye göre değişmekle beraber yurt odalarında konaklamak bir evde yaşamaktan daha uygun fiyatlı olacaktır. Üniversite yurtlarında kendi okulunuzdan kişilerle aynı binayı paylaşırken, özel yurtlarda pek çok farklı üniversiteden öğrenci ile aynı yerde yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

Yanınızda neler götürebileceğinizi yola çıkmanız öncesinde kontrol etmenizde fayda var. Kalacağınız yurt odasında size sağlanacak olan eşyaların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Böylece İngiltere’ye gittiğinizde nelere ihtiyacınız olacağını da öngörebilirsiniz. Konaklama için ödeyeceğiniz ücrete nelerin dahil olduğunu da kontrol etmelisiniz. Genellikle yurt ücretleri su ve elektrik gibi faturaları da kapsayacaktır.

Yurtlar hakkında bilgi edinmek ise oldukça kolay. Üniversitelerimizin sunduğu konaklama imkanlarını internet sitelerinden görüntüleyebilir, ücret ve depozito bilgilerine ulaşabilirsiniz. Okullarımızın düzenlediği Virtual Open Day gibi etkinliklere veya konaklama hakkında verilen webinarlara katılarak daha spesifik bilgilere ulaşmanız da mümkün. Bazı konaklama seçenekleri için düzenlenen Virtual Tour’lara katılarak da fikir sahibi olabilir, evinizin konforunda gelecekte kalacağınız yurt odalarını ziyaret edebilirsiniz.

2. Öğrenci evleri: Bunlar da üniversiteye ait olup, üniversite tarafından idare edilmektedir. Yabancı bir ülkede ilk yılını geçirecek öğrencilerin üniversitelere ait binalarda kalmaları her zaman daha faydalıdır. Bu şekilde hem yeni arkadaşlar edinmek için elinize fırsat geçecek hem de yurtların sağladığı birçok hizmetten otomatik olarak faydalanmış olacaksınız. Gecikme gibi nedenlerden dolayı okulda kalacak yer bulamadığınız taktirde aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

a) Hosteller: Hostellerin yoğun olduğu bölge genelde Londra’dır ve geleneksel yurtlara benzemektedirler. Bazılarında hazır yemek çıkmakta bazılarında öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilmeleri için olanaklar bulunmaktadır. Arkadaş edinmenize de yardımcı olacak bu tip yerlerde ilk senenizi geçirirken çevrenizi tanıma ve sonraki senelerde kalmak istediğiniz ortama karar verme olanağı bulabilirsiniz.


b) Pansiyonlar: Bu başka birisinin evinde yemekler dahil kalabilmeniz anlamına gelmektedir. Başka bir aile ile aynı evde yaşayacağınız için kendinizi onların yaşam tarzına uydurmanız gerekecektir. Kendinizi istediğiniz kadar hür hissetmeyebilirsiniz, ancak yalnızlık çekmeyeceğiniz kesindir.

c) Odalar: Bu içinde uyuduğunuz ve yaşadığınız oda tipidir. Bazen içinde yemek yapabilirsiniz, bazı zamanlar içinde paylaşılan bir mutfak kullanabilirsiniz. Banyo genelde ortak kullanılmakta, kendi çamaşırlarınızı kendiniz yıkamanız gerekmektedir.

d) Katlar ve Evler: İngiltere’de bir süre kaldıktan ve arkadaş edindikten sonra, birlikte olmaktan mutlu olacağınız kişilerle birleşerek masraflarını ortak ödeyeceğiniz, mobilyalı bir ev veya kat tutmanız mümkündür. Bu tür bir yer kiralarken, kira sözleşmesinde anlamadığınız bir madde olduğu taktirde kesinlikle sözleşmeyi imzalamayınız. Bu konuda okulunuzun uluslararası öğrenciler ofisinden yardım isteyebilirsiniz.

3. Aile yani konaklama: Özellikle dil okullarına gidecek olan öğrenciler, okul tarafından bulunan ailelerin yanında konaklayabilmektedirler. Öğrenciler aile yanında konaklamayı seçmişlerse şu noktalara özellikle dikkat etmelidirler:

1. Aileye eve varış tarihini ve saatini bildiriniz.
2. Aile ve okul kurallarına uyunuz.
3. Belirli bir saygı çerçevesinde yaşayınız.

Sağlık

İngiltere’de 6 aydan fazla full-time öğrenim görecek olan öğrencilerin tümü İngiliz Milli Sağlık Servisi’nden (National Health Servisi – NHS) vize aşamasında ödenecek bir ön meblağ karşılığında faydalanabilir. Bu servisle doktora muayene olmak ücretsizdir. Ancak almanız gereken her ilaç için aynı ücret olan £6 civarı bir ücret ödemeniz gerekecektir. Genellikle üniversitenizin bağlı olduğu bir klinik olacaktır bu konudaki araştırmayı gider gitmez yapınız ve HASTA OLMAYI BEKLEMEYİNİZ! Yakınınızda bulunan bir doktorun listesine kayıt yaptırmanız gerekecektir. Doktor sizi hastası olarak kabul ettikten sonra size üzerinde NHS numaranız olan bir kart gönderecektir. Bu kartı doktoru görmeniz gerektiğinde kullanacağınızdan kaybetmemeye özen gösteriniz. Doktorun hasta kabul saatlerin önceden bilmenizde ve NHS numaranızı yakınınızda bulunan arkadaşlarınıza veya ev sahibinize vermenizde fayda vardır.

İngiltere’de 6 aydan az kalacak öğrenciler isteğe bağlı özel sağlık sigortası yaptırabilirler.

Diş ve Göz Doktorları NHS’e kayıtlı olanların bulundukların bölgedeki diş doktoruna da kayıt yaptırmaları ve de özel hasta olmadıklarını bildirmeleri gerekmektedir. NHS’e kayıtlı olanlar göz muayenelerini £15 karşılığı bir ücretle yaptırabilirler. Lens ve gözlükler ise ayrı ücrete tabidir. Göz ve dişle ilgili hastalıkların bakımı pahalı olduğundan Türkiye'den ayrılmadan bu konudaki kontrollerinizi yaptırmış olmanız yararınıza olacaktır.

Ulaşım

Londra’da İngiltere’nin diğer yöreleriyle bağlantı sağlayan 8 tren istasyonu bulunmaktadır. Biletler 1. sınıf ve 2.sınıf olmak üzere ikiye ayrılırlar. 1. Sınıf biletler %50 oranında daha pahalıdır. İngiltere’nin büyük çoğunluğu gayet rahat olan 2.sınıfta seyahat etmeyi tercih eder. Bilet almak yer garantilemek anlamına gelmemektedir, çoğu bilette numara olmayabilir. Çok kalabalık trenlerde ayakta kalma olasılığı vardır. İşe gidiş ve dönüş saatlerinin dışında yapılan yolculuklarda bilet ücretleri çok daha düşüktür. Bazı hallerde gidiş-dönüş bilet almak tek yönden daha ucuza gelmektedir. Tren biletini alırken yetkiliye en ucuz seçeneği sorabilirsiniz. Tarifeleri bu web sitesinden görebilirsiniz: http://www.thetrainline.com/

İngiltere'de otobüsle yolculuk daha ucuz olmakla beraber daha uzun sürebilir. Şehirlerarası otobüslerin kalktığı en belli başlı istasyonlardan birisi Londra'da Victoria Otobüs Terminalı'dır.

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.