Loading…
SİTE ARAMASI

UK Eğitimi ve Kariyer

Hayatınız boyunca en çok vaktinizi ayıracağınız alan kariyeriniz olacak, bu yüzden çalışırken mutlu olmanız ve kendiniz için doğru seçimler yapmanız, hayat kalitenizi doğrudan etkileyecek en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Akademik kariyer planlamayan her öğrenci, mezun olduktan sonra iş aramaya başlayacaktır. Günümüzde her alanda rekabet artmaya devam ediyor. Peki, seçtiğiniz üniversite ve bölüm, üniversite eğitiminiz boyunca yaptıklarınız binlerce aday arasından sıyrılmanıza nasıl yardımcı olabilir? Gelin, her sene binlerce öğrencinin hayalindeki üniversiteye ve kariyere ulaşmak için Birleşik Krallık’a gitmesine yardımcı olan INTO’nun bu konudaki tavsiyelerini birlikte inceleyelim.

Eğer ne yapmak istediğinizden emin değilseniz kendinizi üzmeyin. Emin olun günümüz dünyasında pek çok bölüm farklı meslekleri yapmaya açık. Üniversitenizi ve bölümünüzü seçerken, okulun size katacağı bilgilerin ve yeteneklerin farklı alanlara transfer edilebilir olup olmadığını araştırabilirsiniz. Birçok kişi, üniversite hayatında aldığı eğitimi ve kazanımlarını, mezun olduğu bölümden farklı alanlarda kullanabiliyor. Unutmayın ki günümüzde çok yönlü ve interdisipliner insanlar her zaman daha ön sıralarda yer alacaktır.

Hali hazırda bölümünüzü seçmiş ve üniversitede okuyor olabilirsiniz. Üniversite öğrencileri için INTO’nun en önemli tavsiyesi ise şu: Üniversitenizdeki kariyer hizmetlerinden, okul kuluplerinin düzenlediği etkinliklerden mutlaka faydalanın. Üniversite hayatınız boyunca dersleriniz dışında yaptığınız aktiviteler, stajlar, kazandığınız çalışma deneyimleri, katılacağınız gönüllü faaliyetler ya da yer aldığınız projeler size her daim yeni kapılar açacaktır. Bu yüzden okulunuzun sağladığı imkanlardan yararlanmayı unutmayın.

Eğer hala üniversite veya bölüm arayışınız devam ediyorsa, bu yazının size oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.

Öncelikle bölüm seçerken, iş imkanlarını ayrıntılı bir şekilde araştırmak büyük bir önem taşıyor. Mezun olduktan sonra gerçekten hangi işleri yapabileceğinizi öğrenin, okumak istediğiniz bölümlerin mezunları ile iletişime geçin. Okulların sunduğu bilgi alma kaynaklarına başvurmayı ihmal etmeyin.

Şu anda ilköğretim okullarına devam eden çocukların %65’inin, ileride günümüzde var olmayan işlerde çalışacağını biliyor muydunuz? Teknolojinin ilerleme hızıyla her gün yeni iş alanları açmaya devam ediyor. Bu yüzden alanınızı seçerken, büyüyen ve ilerde piyasalara hakim olacak olan alanları gözden geçirmeyi unutmayın. Örneğin; çevre ve küresel ısınma, sürücüsüz araçlar gibi yeni teknolojiler, siber suç, sosyal media pazarlaması ve reklamcılığı, uzay turizmi ve yasaları, bahsettiğimiz alanlardan birkaçı.

Seçeceğiniz üniversitenin programı, işverenlerin aradığı özelliklere yatırım yapıyor olmalı. Peki, üniversite bölümünüzün size neler katmasını beklemelisiniz? Hangi yönlerden sizi geliştirebilecek bir okul araştırmalısınız? 2019 QS Global Skills Gap raporunda işverenlerin çalışanlarında bulmak istediği fakat en çok eksik olduğunu gördüğü yanlar ise şöyle sıralanıyor:

  • Problem çözme becerisi
  • İletişim
  • Yeni koşullara uyum yeteneği
  • Kişilerarası uyum becerisi
  • Esnek ve dirençli olabilme
  • Uyuşmazlıkları çözebilme
  • Liderlik
  • Organizasyonel beceriler

Bunlara ek olarak, QS Global Employability Survey’in sonuçlarına göre işverenlerin en çok değer verdiği beceri ise son yılların yükselen trendi olan girişimcilik.

Öyleyse Birleşik Krallık’taki üniversiteler size ne katabilir? İngiltere’nin 2020 yılı iş piyasası verilerine göre İngiltere üniversitelerinden mezun olmak ve İngiltere’de iş hayatına başlamak oldukça avantajlı. İşverenler 2020 yılına ait boş kadrolarını İngiltere’nin en iyi 24 üniversitelerinde aktif olarak pazarlıyor ve ülkenin en iyi 10 şirketi şu ana kadar 2019’a kıyasla %10 daha fazla iş başvurusu aldı.

Araştırmalara göre, İngiltere’deki üniversitelerin sağladığı ve lisans programınıza dahil olan “Placement Year” (Meslek Deneyimi Yılı olarak çevirebiliriz) öğrencilerin üniversite sonrası iş bulmasına son derece fayda sağlıyor. Öğrencilerin %42’si üniversitedeyken çalıştığı şirkete mezun olduktan sonra geri dönüyor. İngiltere’deki öğrencilerin deneyim kazanması için sunulan bu programda kadrolar her geçen yıl artmaya devam ediyor. Kontenjanlar 2020 yılında %3 artış gösterirken, son 10 yılda bu sayı, %50’den fazla artış gösterdi.

Her zaman kendi araştırmanızı yapmayı unutmayın. Size başvurularınız ve hayallerinizde bol şans diliyoruz.

İngiltere’deki üniversiteler ile alakalı çeşitli bilgiler almak için önerdiğimiz internet sitesini sizinle paylaşmak isteriz: https://discoveruni.gov.uk

INTO hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz: https://www.intostudy.com/en