Loading…
SİTE ARAMASI

İngiltere’de Konaklama

İngiltere’ye gidecek öğrencilerin kalacakları yerleri Türkiye’den ayrılmadan organize etmiş olmalarında fayda vardır. Bir üniversite veya kolejden kabul mektubu gelen her öğrenci zaman kaybetmeden okula başvurup kalacak yer olanaklarını değerlendirmelidir. Genellikle öğrenim kurumları yabancı öğrencilere, başvurularını Temmuz ayı başına kadar yaptıkları taktirde, bir yıl okul yurtlarında kalabilmelerine ilişkin garanti verebilmektedir.

Kalacak yerler belli başlı 3 grupta toplanabilir:

1. Üniversite veya kolejin sahip olduğu, ve kampüs içinde veya yakınında bulunan yurtlar,
2. Öğrencilerin kendilerinin veya öğrenci birliği ya da kalacak yer büroları aracılığıyla bulacakları yerler,
3. Aile yani konaklama


1. Yurtlar şu şekilde gruplanabilir:
“Geleneksel” yurtlar (Catered): Bunlar içinde genellikle tek kişilik, bazı hallerde paylaşılan odaları bulunan büyük binalardır. Bazı binalar sadece erkek, bazıları ise kızlar içindir. Birçok yerde kız ve erkek öğrenciler aynı yurtlarda kalmaktadırlar.

Geleneksel yurtlarda her gün yemek verilmektedir. Dini nedenlerle, hastalık dolayısıyla veya tercihi olarak yemeyi arzulamadığınız şeyler varsa bunları önceden bildirmeniz gerekmektedir.

İçinde yemek yapma olanakları bulunan yurtlar, evler veya katlar (Self-Catered): Bu tür kalacak yerler de üniversite veya koleje aittir ancak buralarda kendi alışverişinizi yapıp yemeğinizi kendini pişireceksiniz.

Özellikle üniversitedeki ilk yılınız ise, yurtlarda konaklamak yeni hayatınıza alışma sürecinde sizi rahat ettirecek bir seçenek olabilir. Yurtlarda birçok öğrencinin ortak kullandığı mutfak, kantin ve dinlenme alanları yer alır ve bu mekanlar yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için de oldukça elverişlidir.

Kalacağınız bölgeye göre değişmekle beraber yurt odalarında konaklamak bir evde yaşamaktan daha uygun fiyatlı olacaktır. Üniversite yurtlarında kendi okulunuzdan kişilerle aynı binayı paylaşırken, özel yurtlarda pek çok farklı üniversiteden öğrenci ile aynı yerde yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

Yanınızda neler götürebileceğinizi yola çıkmanız öncesinde kontrol etmenizde fayda var. Kalacağınız yurt odasında size sağlanacak olan eşyaların neler olduğunu öğrenmelisiniz. Böylece İngiltere’ye gittiğinizde nelere ihtiyacınız olacağını da öngörebilirsiniz. Konaklama için ödeyeceğiniz ücrete nelerin dahil olduğunu da kontrol etmelisiniz. Genellikle yurt ücretleri su ve elektrik gibi faturaları da kapsayacaktır.

Yurtlar hakkında bilgi edinmek ise oldukça kolay. Üniversitelerimizin sunduğu konaklama imkanlarını internet sitelerinden görüntüleyebilir, ücret ve depozito bilgilerine ulaşabilirsiniz. Okullarımızın düzenlediği Virtual Open Day gibi etkinliklere veya konaklama hakkında verilen webinarlara katılarak daha spesifik bilgilere ulaşmanız da mümkün. Bazı konaklama seçenekleri için düzenlenen Virtual Tour’lara katılarak da fikir sahibi olabilir, evinizin konforunda gelecekte kalacağınız yurt odalarını ziyaret edebilirsiniz.

2. Öğrenci evleri: Bunlar da üniversiteye ait olup, üniversite tarafından idare edilmektedir. Yabancı bir ülkede ilk yılını geçirecek öğrencilerin üniversitelere ait binalarda kalmaları her zaman daha faydalıdır. Bu şekilde hem yeni arkadaşlar edinmek için elinize fırsat geçecek hem de yurtların sağladığı birçok hizmetten otomatik olarak faydalanmış olacaksınız. Gecikme gibi nedenlerden dolayı okulda kalacak yer bulamadığınız taktirde aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz:

a) Hosteller: Hostellerin yoğun olduğu bölge genelde Londra’dır ve geleneksel yurtlara benzemektedirler. Bazılarında hazır yemek çıkmakta bazılarında öğrencilerin kendi yemeklerini yapabilmeleri için olanaklar bulunmaktadır. Arkadaş edinmenize de yardımcı olacak bu tip yerlerde ilk senenizi geçirirken çevrenizi tanıma ve sonraki senelerde kalmak istediğiniz ortama karar verme olanağı bulabilirsiniz.

b) Pansiyonlar: Bu başka birisinin evinde yemekler dahil kalabilmeniz anlamına gelmektedir. Başka bir aile ile aynı evde yaşayacağınız için kendinizi onların yaşam tarzına uydurmanız gerekecektir. Kendinizi istediğiniz kadar hür hissetmeyebilirsiniz, ancak yalnızlık çekmeyeceğiniz kesindir.

c) Odalar: Bu içinde uyuduğunuz ve yaşadığınız oda tipidir. Bazen içinde yemek yapabilirsiniz, bazı zamanlar içinde paylaşılan bir mutfak kullanabilirsiniz. Banyo genelde ortak kullanılmakta, kendi çamaşırlarınızı kendiniz yıkamanız gerekmektedir.

d) Katlar ve Evler: İngiltere’de bir süre kaldıktan ve arkadaş edindikten sonra, birlikte olmaktan mutlu olacağınız kişilerle birleşerek masraflarını ortak ödeyeceğiniz, mobilyalı bir ev veya kat tutmanız mümkündür. Bu tür bir yer kiralarken, kira sözleşmesinde anlamadığınız bir madde olduğu taktirde kesinlikle sözleşmeyi imzalamayınız. Bu konuda okulunuzun uluslararası öğrenciler ofisinden yardım isteyebilirsiniz.

3. Aile yani konaklama: Özellikle dil okullarına gidecek olan öğrenciler, okul tarafından bulunan ailelerin yanında konaklayabilmektedirler. Öğrenciler aile yanında konaklamayı seçmişlerse şu noktalara özellikle dikkat etmelidirler:

  • Aileye eve varış tarihini ve saatini bildiriniz.
  • Aile ve okul kurallarına uyunuz.
  • Belirli bir saygı çerçevesinde yaşayınız.