Loading…
SİTE ARAMASI

Portfolyo Hazırlığı

Başarılı bir Portfolyo Nasıl Hazırlanır? Dünyanın En İyi Sanat Okullarından Tavsiyeler!

Bu sorunun cevabı herkes için farklı olabilir, portfolyonuzun düzeni ve içeriği başvurduğunuz bölüm ve okula göre değişiklik gösterecektir. Yine de portfolyonuzun sahip olması gereken nitelikler hakkında tavsiyeler verebileceğimizi düşünüyoruz. İngiltere’nin ve dünyanın en iyi sanat okulları arasında yer alan University of the Arts London ve University for the Creative Arts’da portfolyolarınızı değerlendirmesini yapacak olan kişilerden aldığımız bilgilerden de bahsediyor olacağız.

Portfolyomda Neler Olmalı?

Portfolyonuz 16-20 çalışmadan oluşmalı ve olabildiğince kapsayıcı olmalı. Örneğin çizimlerinizden oluşan bir portfolya hazırlayacaksanız küçük parçalara yer vereceğiniz gibi büyük parçalar da eklemelisiniz. University of the Arts London ekibinden görüştüğümüz kişiler “Bir portfolyo nasıl olmalı?” sorusuna “Karşılaştığımızda şaşıracağımız ve heyecanlanacağımız bir portfolyo görmek istiyoruz.” diye cevap verdiler. Çalışmalarınızı inceleyecek kişiler bireysel ve özgün dokunuşlarınızı, yaratıcılığınızı, çalışma alanınıza olan bağlılığınızı ve ilham kaynaklarınızı görmek isteyecekler.

Portfolyoların bir bölümü başvuru sırasında dijital ortamda teslim edildiği için herhangi bir şekil, boyut veya forma sahip olabiliyorlar. Bu yüzden portfolyonuzun içeriğinin nelerden oluşacağına dair bir formül yok.  Çizimlerinizden ve illustrasyonlardan oluşabileceği gibi, yaptığınız araştırmalardan ve röportajlardan, çektiğiniz fotoğraflardan veya videolardan, tekstil projelerinden veya heykel çalışmalarınızdan, 3D modellemelerinizden, yaptığınız bir video oyunu veya animasyonlardan, bestelediğiniz şarkılardan ya da kişisel web sitenizden oluşabilir. Potansiyelinizi göstermeye ve yapabileceklerinizi ifade etmeye çalışın. Özel bir alana başvuru yapıyorsanız, portfolyonuzun bu alana yönelik çalışma içermesine de dikkat etmeniz beklenir.

Portfolyomu düzenlerken nelere dikkat etmeliyim?

Portfolyonuzu dikkat çekici bir şekilde dizayn etmelisiniz. Çalışmalarınızın kompozisyonu oldukça önemli; başından sonuna giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan bir yapıya sahip olmalı, unutmayın ki çalışmalarınızı değerlendirirken yalnızca içeriğe değil, sunum şeklinize de dikkat edeceklerdir.

Portfolyonuz mükemmel çalışmalardan oluşmalı diye endişe etmeyin. Yaptığınız bazı hataları göstermek o kadar kötü bir fikir olmayabilir! University for the Creative Arts’da uluslararası öğrencilerden gelen çalışmaları senelerdir inceleyen ve değerlendiren ekip bu konuda şöyle düşünüyor: “Öğrencilerin yaptıkları hataları görmek onların nasıl düşündüklerini anlamamıza çok yardımcı oluyor. Hatalara eleştirel bir gözle bakmıyoruz, bunları incelerken adayın bir sorunla karşılaştığında nasıl tepki verdiğini ve hataları nasıl düzelttiğini gözlemlemiş oluyoruz.”

Düzenlemenizi ilk tamamladığınızda çalışmalarınızın sayısını azaltmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Daha az sayıda çalışmayla aynı içeriği sunabilecekseniz eğer, azaltmayı deneyin. Daha derli toplu ve sade portfolyolar gereğinden fazla çalışma eklenmiş olanlara göre daha başarılı olacaktır.

Portfolyonuzdaki her çalışmayı çok iyi biliyor olmalısınız. Okulla yapacağınız görüşmeler ve mülakatlarda çalışmalarınız üzerine soru cevaplıyor olmanız gerekebilir. Bilginiz sadece çalışmalarınızla sınırlı kalmamalı, başvurduğunuz bölümün içinde yer aldığı endüstri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin, moda ile alakalı bir bölüme başvuruyorsanız, çağdaş moda tasarımcılarını tanıyor olmanız ve sürdürülebilir moda hakkında bilgi sahibi olmanızı görmek isteyebilirler.

Foundation’dan Master’a Portfolyolar

Başvurduğunuz bölüm kadar başvurduğunuz programın seviyesi de oldukça önemli. Örneğin lisans seviyesi bir portfolya lisansüstü seviye bir portfolyoya göre farklı niteliklere sahip olmalı. Eğitim seviyesi arttıkça portfolyonuz daha spesifik çalışmalardan oluşuyor olmalı, ilgi alanınızı ve yeteğinizi daha odaklı bir şekilde yansıtıyor olmalısınız.

Örneğin İngiltere’de bir foundation programına başvuru yapıyorsanız farklı ilgi alanlarınızı yansıtmaya çalışmalısınız. Portfolyonuzu çeşitli teknikler, farklı malzemeler ve stiller ile oluşturduğunuz çalışmalarınızdan oluşturmanız, dijital ortamda oluşturduğunuz parçaları da dahil etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Bir lisans programına direkt başvuruyorsanız, mutlaka çalışmalarınızın yeteneğinizi yansıtmasını ve daha özenli olmasını bekleyeceklerdir. Bir proje geliştirip tamamlayabileceğinizi göstermeli; analitik ve yaratıcı düşünebiliyor olduğunuzu yansıtmalısınız. University for the Creative Arts, lisans bölümlerine direkt başvurular için portfolyonuzun yaklaşık %70’inin başvurduğunuz alana odaklı olmasını beklediklerini belirtiyor.

Yüksek lisans ve üzeri seviye portfolyolar önceki eğitimlerinizdeki çalışmalarınızı kapsıyor olmalı ve tamamen spesifik bir alan üzerine çalışmalardan oluşmalı. Bu seviye okul başvurularınız için başvuracağınız kurumdan tavsiye almak her zaman faydalı olacaktır. Böylece portfolyonuzu başvuracağınız üniversite ve bölümün görmek istediği biçimde düzenleyebilirsiniz.

Bizden Tavsiyeler

University of the Arts London portfolio hakkında sene boyunca webinar düzenlemektdir. Internet sitemizin online seminerler bilgilendirme bölümünden kayıt için detaylara ulaşabilirsiniz.

University for the Creative Arts lisans mezunlarının bitirme projelerini burada yayınlıyor. Portfolyonuz için size fikir vereceğini düşünüyoruz. İlham alabileceğiniz örnekler görmek isterseniz mutlaka ziyaret edin:

Discover the next generation of designers and creatives

Alanında uzman kişilerin portfolya hakkındaki detaylı tavsiyelerini izlemek isterseniz bu oynatma listesine mutlaka göz atmalısınız:

Portfolio Advice

İngiltere’nin en iyi sanat okullarında öğrenci olma hayalinizi gerçekleştirmenizde size yardımcı olmak isteriz. Moda, Tekstil, Grafik Tasarım, İç Mimarlık, Oyun Tasarımı, Ürün Dizaynı, Medya, Gazetecilik, Fotoğrafçılık, Müzik, Film veya Yazarlık ve burada sıralayamayacağımız daha birçok alan hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.