Program Örnekleri BA Politics with International Relations
MSc Global Marketing
BSc Computer Science
BSc Economics
MSc Software Engineering
MSc in Bioscience Technology
MSc in Development, Disorders and Clinical Practice
MSc International Business and Strategic Management
MSc Project Analysis, Finance & Investment
MSc Economics
MSc Cognitive Neuroscience
MPhil and PhD Degrees in Women's Studies
MSc Finance
MSc Engineering Management
LLM in International Human Rights Law and Practice
LLM International Corporate and Commercial Law
MA Applied Human Rights
LLB Law
MA Management
MA in Social Policy
MA in Conflict, Governance and Development
University of York
Konum: York
İnternet Adresi: http://www.york.ac.uk/

1963'te kurulmuş olan York Üniversitesi, şu an 11.000 öğrencisi ve 30'un üzerindeki akademik departmanı / araştırma merkezleri ile İngiltere'nin en güçlü üniversitelerinden biridir. Devletin yaptığı resmi RAE- Research Assesment Exercise sıralamalarında 23 departmanından 18’i en yüksek skorlar olan 5 ve 5* ile derecelendirilmiştir. Ayrıca araştırma alanındaki genel sıralamalarda 172 üniversite arasında 6.sırada yer almıştır. 2009 The Good University Guide sıralamalarında ise İngiltere’nin en iyi 11. üniversitesi olarak seçilmiştir.

Üniversitenin şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta olan ana kampüsü Heslington’da yer alır, kolejler ve akademik birimler birbirine yürüyüş mesafesindedir. İngiltere’nin kuzeyinde bulunan ve tarihi güzelliğiyle ünlü bir kent olan York bölgesine yakınlığı ile, üniversite lokasyon olarak da popülerliğini korumaktadır. York şehri, 2007 yılında Avrupa’nın turizm kenti olarak seçilmiştir.

York Üniversitesinde Cambridge ve Oxford üniversitelerindeki gibi kolejler bulunmaktadır; bu yapı doğrultusunda öğrenciler ve akademisyenler üniversitenin resmi yapısında yer alan bu kolejlere üye olabilirler. Kolejler, eğitim verilen merkezlerden ziyade sosyal gruplardır; üyeleri arasında sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlenir. Üyelerin birbirlerine destek oldukları bu sosyal grupların hepsinin ayrı bir kimliği, geçmişi ve etkinlikleri bulunur.
Üniversitenin departmanları arasında Arkeoloji, Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Sanat Tarihi, Ekonomi, İşletme ve İngilizce gibi bölümler yer alır. Özellikle okulun İngilizce departmanı sahip olduğu araştırma merkezleri (Women Studies, 18th Century Studies...gibi) ile uluslararası üne sahiptir. Ekonomi departmanı bünyesinde sunulan Finans yüksek lisans programları da yoğun ilgi toplamakta ve uluslararası finans çevrelerince tanınmaktadır. Üniversitenin lisans eğitimine başlayacak uluslararası öğrencilere York Koleji ile beraber sunduğu hazırlık (Foundation Year) programları da bulunur. Diğer üniversitelerde olduğu gibi York’ta da bir dil merkezi bulunmakta ve burada çeşitli İngilizce hazırlık programları verilmektedir.

 

Burslar

Üniversite, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için okul ücretlerinin üçte birini ya da altıda birini kapsayacak şekilde burs olanakları sağlamaktadır. Detayları web sitesinden bulabilirsiniz.

Bu Okulda Eğitim Alan Öğrencilerimiz Doruk Şen
Nazlı Pınar Aydın
Elçin Ökten

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.