Program Örnekleri MSc Managing Innovation & Projects
University of Sussex
Konum: Brighton
İnternet Adresi: http://www.sussex.ac.uk/

University of Sussex, İngiltere’nin güneyinde Brighton şehrine 6 km uzaklıktaki Falmer bölgesinde yer alan bir kampüs üniversitesidir. 1960 yılında kurulan üniversite kısa süre içinde İngiltere’nin en iyi üniversite sıralamalarında üst noktalara çıkma başarısını elde etmiştir. 1996 Nobel Kimya ödülünü Sir Harry Kroto, 2003 Fizik ödülünü Prof. Anthony Leggett Sussex’teki çalışmaları ile kazanmıştır.

2014 – 2015 yılı THE World University Ranking sıralamasında Birleşik Krallık’ın en iyi 14. üniversitesi seçilmiştir. Devletin resmi araştırma sıralamalarında ise üniversitenin tüm bölümleri yüksek notlarla derecelendirilmiştir (5 üzerinden 4 ya da 5).

University of Brighton ile ortak verilen tıp eğitimi (The Brighton and Sussex Medical School) yani sıra Science and Technology Policy Research okulları ile bilim alanında önemli bir yere sahip olan Sussex üniversitesi’nde sunulan programlardan bazıları; İş İdaresi, Teknoloji ve İnonvasyon Yönetimi, Bilim ve Teknoloji (enerji çalışmaları da dahil olmak üzere), Sosyoloji, Medya ve Kültürel Çalışmalar, Avrupa Çalışmaları, Ekonomi, Hukuk, Finans, Mühendislik ve Dizayn başlıklarını içermektedir. Sussex üniversitesi, öğrencilerin eğitimlerini tamamlama ve mezun olma oranı bakımından İngiltere’de en başarılı okullarındandır (Son istatistiklerde özellikle doktora öğrencilerinin %96’sinin doktora çalışmalarını tamamlayıp derecelerini almaya hak kazandığı belirlenmiştir). Üniversitede yaklaşık 2500 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

University of Sussex, lisans ve yüksek lisans programlarına hazırlık olarak International Foundation ve Pre-masters gibi programları StudyGroup işbirliğiyle üniversite kampüsünde sunmaktadır. Bu programları başarı ile tamamlayan öğrenciler lisans ya da yüksek lisans eğitimlerine Sussex üniversitesi’nde devam etme şansı kazanır. Sussex kampüsü yıl boyunca devam eden spor ve sosyal aktiviteleri ile öğrencilere canlı bir üniversite hayatı sunmakta, Brighton merkezine yakınlığı ise öğrencilere Londra’dan sonra İngiltere’nin sosyal açıdan en zengin şehirlerinden birinde üniversite eğitimi alma fırsatı vermektedir.

University of Sussex, yaz dönemlerinde uluslararası öğrencilere (hem lise hem lisans/ lisansüstü seviyesinde) Sussex Yaz Okulu’nda çeşitli dersler sunmaktadır: Marketsand Marketing, British Cinema, The Politics of European Union, Global Economic Issues, Climate Change, Sustainability and Energy Policy, Physics, Introduction to International Relations... gibi. Yaz okulu öğrencileri, eğitimleri süresince üniversitenin kampüsündeki konaklama olanaklarından yararlanma şansına sahip olur.

Burslar
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet bursu kapsamında öğrenciler İngiltere’de 1 senelik master eğitimlerini ve yaşam masraflarını içeren burs olanağına sahip olur.

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.