Öğrencilerimizle Gurur Duyuyoruz!

British Side ile öğrencilerimiz, dünya sıralamalarda öne çıkan üniversitelerden burslu kabul alarak 2016/17 yüksek lisans eğitimlerine başladı. Burslu eğitim için neler yapılmalı, öğrencilerimize sorduk...

Akademik altyapıları nasıldı?

İngilizce seviyeleri anadil düzeyinde mi?

İş deneyimi önemli mi?

Burs başvurusu ne zaman oldu?

Mülakata katıldılar mı?

Cevaplar için bazı öğrencilerimizin yanıtlarını aşağıdaki okuyabilirsiniz.

Burs başvuruları ne zaman yapılmalı?

University of Reading, MSc International Management eğitimi için 4000gbp burs kazanan Ayça Evrenkaya, burs başvuru sürecini şu şekilde özetledi: University of Reading'e bağlı Henley Business School'dan MSc International Management programına kabul almamın ardından British Side tarafından burs olanakları ile ilgili bilgilendirildim. Özellikle fakültemin uluslararası öğrencilere sağladığı bu burs olanağı ile ilgili araştırmalarımı yaptıktan sonra, kampüse bir ziyaret gerçekleştirdim. Ziyaretimde okulun etkileyici kampüsünü gezmemin haricinde, öğrenim göreceğim programın direktörü ile bir görüşme de gerçekleştirerek program hakkında detaylı bilgiler aldım. Burs başvurusunda özgeçmişimi sunmamın haricinde, okul ve topluluğa ne gibi katkılarda bulunacağım ve neden burs talep ediyor olduğum ile ilgili soruları ufak kompozisyonlar şeklinde cevapladım. Haziran ayının ortasında yapmış olduğum başvurunun cevabını, Temmuz ayının ilk haftasında aldım. 

University of York, MSc in Development, Disorders and Clinical Practice programına 1000gbp burs ile başlayan Elçin Ökten, deneyimlerini şu şekilde belirtti: Öncelikle British Side’dan başvurabileceğim burslar hakkında bilgi aldım. Bursa Mayıs ayında başvurdum. Google Docs üzerinden bir form doldurdum. Belge olarak herhangi bir ek belge istenmedi.GPA’im, mezuniyetimde beklediğim GPA’im ve son olarak bir kaç cümleyle bursu alırsam nasıl kullanacağım hakkında sorular doldurdum. Sonucu bir ay sonra belli oldu ve okulda kayıt için gerekli son belgeleri gönderdiğimde teklifle beraber bursta koşulsuz oldu.

University of Nottingham, MSc Advanced Dietetic Practice eğitimi için %25 ücret indirim hakkı kazanan Tuğçe Gencel’in açıklaması: Burs başvuruları okul kabulleri geldikten sonra yapılıyordu. Bu konuyla ilgili olarak da okullar bana burs başvurusu yazısında neler beklediklerine ve ne tarz soruları cevaplamam gerektiğine dair bir doküman yolladılar. Burada her şey açık açık belirtilmiş oluyor. Genellikle belli başlı sorulara göre metninizi oluşturmanızı istiyorlar. Ben de bu prosedüre uygun olarak metinlerimi hazırladım ve okullara gönderdim. Bu yazılar genellikle sistem üzerinden yüklenip okullara gönderiliyor. Burs sonuçları da yaklaşık bir aya açıklanıyor. En geç haziran ortalarında bütün sonuçlar öğrenilmiş oluyor. Ben istediğim üniversiteden “Turkey Masters Scholarship” adlı burs kontenjanından %25 burs almaya hak kazandım.

University of Kent, LLM eğitimi için 5000gbp burs alan Berkay Özdoğu, kısaca kendi başvurusunu paylaştı: Burs basvurusu yapabilmek icin oncelikle egitim programlarina basvurup kabul aldigim okullarin internet sitelerinden tek tek burs olanaklari ile ilgili arastirmalar yaptim. Soz konusu okullarin temsilcileri British Side kurumuna geldiginde muhakkak British Side'dan randevu talep edip temsilcilerle birebir gorusmeler yaptim ve kendilerine de burs olanaklari ile ilgili sorular yonelttim. Kent Universitesi'nin verdigi bursa 18 Nisan 2016 tarihinde basvurdum ve olumlu sonucun gelmesi 2 ay kadar surdu. CV'nin yaninda neden soz konusu bursu istedigime dair bir niyet mektubu yazdim. Genel olarak yurtdisinda yuksek lisans yapmam icin gerekli olan hazirlik surecinde British Side'in sundugu danismanlik hizmeti cok yardimci oldu.

University of Nottingham, MSc International Business eğitimi için %25 ücret indirim hakkı kazanan Melis Gencel kendi sürecinizi özetledi: Şu an International Business Master’ımı yapıyor olduğum Nottingham Universitesi, Turkey Scholarship imkanı sağlıyordu, %25 burslu okuma imkanı.. Bunu öğrendiğimde bu bursa hemen başvurmalıyım dedim. Sağlam referanslarım ve özenli bir şekilde yazmış olduğum motivasyon mektubuna ilave olarak bu burs için de ayrıca bir yazı yazdım Mayıs ayının ilk haftası Üniversite’nin kendi sistemine uygun şekilde düzenlediği başvuru sayfasından. Burs sonuçlarının açıklanma sürecinin bir ya da iki ay alabileceği konusunda bilgilendirilmiştim. Bursa kabul aldığım Haziran ayı başlarında belli oldu. Çok gururlandım ve mutlu oldum sonucuma. Motivasyonum da arttı önümdeki eğitim hayatım için.

University of Roehampton, Media Communication and Culture MA programı için 6000gbp burs kazanan Belis Akbaş süreci şu şekilde anlattı: Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünden 2010 yılında mezun oldum. Üniversite bittikten hemen sonra master yapmayı düşünsem de o dönemde yükselişe başlayan dijital pazarlama alanında çalışma fırsatı bulunca bu planımı biraz erteledim. Online performans ve marka pazarlamasında öncü olan ajanslardan SEM’de geçirdiğim beş yılın ardından daha önce ertelediğim master hayalinin artık zamanı geldiğine karar verdim. Akademik hayattan bu kadar süre uzak kaldıktan sonra nereden başlayacağımı bilemediğimden  daha önce destek alan bir arkadaşımın önerisiyle Aralık ayında British Side ekibiyle tanıştım. Alternatiflerimizi beş üniversite ile sınırladık, belge hazırlıkları sonrasında Şubat ayında başvurduğum tüm bölümlerden kabul almıştım. Ardından sıra okulların burs olanaklarını araştırmaya geldi. Her üniversitenin farklı beklentisi ve son başvuru tarihi olduğundan her biri için kriterlerine bağlı olarak 500-2000 kelime arasında niyet mektubu benzeri yazılar hazırlayarak başvurduk.

Burs alabilmek için akademik başarı mı önemli, beklentiler nasıl?

Ayça Evrenkaya yüksek IELTS puanı ve stajlarının detaylarını belirtmektedir: Sabancı Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezunum, ortalamam 2,75 idi. IELTS sınavından ise overall score olarak 7 aldım. Öğrenciliğim süresince çeşitli şirketlerde kısa dönem stajlar yaptıktan sonra Pfizer'de / uluslararası bir ilaç firmasında hem part time hem de full time olmak üzere uzun dönem staj yaptım.

Elçin Ökten, IELTS ve akademik skorları ile öne çıkmaktadır: Koç Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum, 3.03 GPA ile mezun oldum. IELTS’ten (Listening 8.5, Reading 8, Writing 7.5 ve Speaking 8) toplamda 8 aldım.

Tuğçe Gencel, akademik geçmişini açıklamaktadır: Ben, Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2016 yaz döneminde mezun oldum. %50 burs ile okudum okulumu. 3.4/4.0 ortalama ile mezun oldum. İelts sonucum 6.5. Henüz bir iş deneyimim yok ancak bölümüm gereği 3. yıl yaz dönemi iki buçuk ay ve 4. yıl da bütün dönem olmak üzere belli başlı yerlerde alanımla ilgili stajlar yaptım.

Berkay Özdoğu ise iş deneyimi olan bir avukat olarak deneyimini vurgulamaktadır: Uluslararasi Kibris Universitesi Hukuk Fakultesi mezunuyum. Mezuniyet not ortalamam 3.01. IELTS puanim 6.5. Toplam 1.5 yil olmak uzere cesitli hukuk burolarinda dava/icra isleri ve hukuki danismanlik hizmetleri alanlarinda calistim.

Melis Gencel, yeni mezun olduğu okulunu ve stajlarını yine paylaşmaktadır: Sabancı Üniversitesi 2016 Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Not ortalamam 3.35. Yurtdışı Yüksek Lisans başvuruları için girmiş olduğum IELTS sonucum 6.5. Ben üç farklı yerde staj yaptım Üniversite hayatım süresince. 2014 Ağustos ayında TEB’de gönüllü olarak bir ay staj yaptım İş Süreçleri Departmanında. Staj sürecim boyunca, iş süreçlerinin incelenmesi ve geliştirilmesi üzerine data toplayıp bu süreçlerin iyileştirilmesine yönelik grafiksel bilgiler sundum. Zorunlu yaz stajımı 2015 yılında Alarko-Carrier Panel Radiator ile Goodyear Tire & Rubber Şirketleri olmak üzere iki yerde yaptım. Alarko’da iki ay süresince planlama, satış, kalite kontrol ve üretim departmanlarını gözlemledim. Çoğunlukla üretim sürecini gözlemledim, çünkü projem sorunlu radyatörlerin analizi ve planlama sürecinin yeniden işlenmesiydi. Goodyear’da ise bir ay staj yaptım Tedarik Zinciri Departmanında. Birçok farklı alanda is yaptım diyebilirim. SAP kullandım, siparişleri düzenledim, müşterilerle iletişime geçtim ve Goodyear lojistik sistemini analiz ettim. Stajımın sonunda lojistik sistemi üzerinden bir optimizasyon projesi yaptım. Yapmış olduğum stajlar Master konusunda biraz yol gösterdi diyebilirim.

Burs başvurusu yapacak adaylara tavsiyeler?

Ayça Evrenkaya: Burs başvurusu yapmaya üşenmeyin :) Ön plana çıktığınız, güçlü olduğunuz noktaları belirledikten sonra, kendinizi iyi ifade etmeye bakın. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Elçin Ökten: Daha geniş kapsamlı burslarda sorulan soruların cevaplarını iyice düşünerek ve zaman ayırarak yazın. Sadece istediğiniz okulun değil, başka kurumların sunduğu burslarıda araştırın ve size uygun olanların hepsine başvurun. Bursu nasılsa alamam diye düşünerek başvurmamazlık yapmayın, sonucu ne olursa olsun her şekilde deneyin. :)

Tuğçe Gencel: Eğer mastır başvurusu yapmak istediğiniz bölümlerden kabulünüz geldi ise artık burs başvurusu yapmaya hazırsınız demektir. Her okulun burs başvurusuna yönelik belirlediği bir standart var. Genel olarak istenilen aslında bu bölümü okumayı gerçekten istiyor musunuz bunu kâğıda dökebilmek. Yazıları yazarken kendinizi tekrarlamamaya özen gösteriniz. Gerçekten istiyorsanız, kelimeler kâğıda dökülecektir zaten. Ben, okul başvurularıma başlarken hiç bitmek bilmeyecek bir işe başlıyormuşum gibi hissetmiştim. Ama o kadar çok istiyordum ki hayallerime kavuşmak, bir başladım gerisi ip söküğü gibi geldi. O yüzden hiç gözünüzde büyütmeyin. Şunu da tekrar söylemek istiyorum ki size yardımcı olan mükemmel bir ekiplesiniz. British Side başvuru sürecinizde sizi yakından takip ediyor ve bu sürecinizin her noktasında sorularınızı cevaplamak için bir telefon uzağınızdalar sadece. British Side a tekrar teşekkürlerimi sunmak isterim.

Berkay Özdoğu: Burs basvurusu yapmadan once cok kapsamli bir arastirma yapmak gerekiyor. Dogru programa basvurdugunuzdan ve alabileceginiz bursun size yeterli olup olmayacagindan emin olmalisiniz.

Melis Gencel: Öncelikle ben bursa kabul edilemem korkusuyla kesinlikle geri planda durmamanız gerekiyor, çünkü gerçekten bursu alma şansınız hep var. Fırsatları değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Denemekten asla zarar gelmez. Evet, mesela İngiltere burs vermek için çoğu zaman iddialı birtakım tecrübe ya da ilave birşeyler bekliyor ama başvurabileceğiniz çok seçenek var. Kısıtlı kontenjanları olsa da burs için, bence mutlaka şansınızı denemelisiniz. Güzel ve özenli yazılmış bir motivasyon mektubunun da etkisi önemli diye belirtmek isterim ayrıca. İyi şanlar dilerim herkese.

Belis Akbaş: Çoğu burs başvurularının Nisan gibi kapanmasından dolayı British Side ekibinin yönlendirmesiyle kabulleri erken almanın faydasını gördüm. Mayıs sonunda Reohampton’dan burs haberi geldiğindeki finansal avantaj, alternatifler arasında seçim yapmamı kolaylaştırdı. Özellikle uluslararası öğrenciler için burs olanağı az gözükse de okulların beklediği cevaplara yoğunlaşarak ve son başvuru tarihlerine dikkat ederek, sadece geçmiş başarılarınızı değil de gelecek planlarınızı da gözüne alarak yapacağınız hazırlıklarla sizin de burslar için şansınızı denemenizi öneririm.  

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.