Danışmanlarımızın İngiltere Deneyimleri

Özge Yuvanç, Müge Çete, Meryem Karaoğlu ve Melisa Mertoğlu'nun Üniversite konferansı için gittikleri İngiltere ile ilgili izlenimleri.

Berna ve Nottingham İzlenimleri

Birleşik Krallık´ta Doğu Midlands diye bilinen coğrafyada yer alıyor Nottingham şehri; Mart 2016 tarihinde Manchester Havalimanına indikten sonra 2 buçuk saat kadar süren bir tren yolculuğunun ardından Robin Hood mitinin doğduğu şehre varabiliyorum. Aslında Nottingham, Birmingham Havalimanından çok daha yakın sadece 1 saat mesafede. Artık Türkiye´den aktarmasız uçuşla her iki havalimanına da gitmek mümkün, bu oldukça rahatlık sunuyor ulaşım konusunda. Nottingham’ın mimarisinde kırmızı tuğlalı evler dikkat çekiyor hemen, bir zamanlar İngiltere´de dantel üretimi ve ticaretinin merkeziyken artık daha çok sakin bir öğrenci şehri kimliğine bürünmüş bu bölge. Etrafta sinema, cafe, restaurant ve alışveriş merkezleri her türlü ihtiyaca cevap veriyor. Merkezdeki tren garindan 15 dakikalık bir taksi yolculuğuyla Nottingham Üniversitesinin tarihi University Park kampüsüne ve kampüste katıldığım konferans süresince konaklayacağım Orchard Hotel´e giriş yapıyorum. Otelin en büyük özelliği tamamen eco-friendly çevreye uyumlu olarak tasarlanmış olması; mesela pencerenizi açtığınızda otomatik klima kapanıyor ve bina güneş ışığından maksimum faydalanılacak şekilde inşa edilmiş. Aslında çevreyle uyumlu olmak üniversitede oldukça yaygın bir yaklaşım yerleşkelerde çevreye duyarlı pek çok yapı ve tesis yer alıyor. Aynı zamanda üniversite 1582 adet parkı ve bahçesiyle University Park & Jubilee kampüslerinde son 3 yıldır Green Flag ödülünü taşıyor.

Nottingham Üniversitesi’nde toplam 3 farklı kampüs mevcut: en tarihi ve geleneksel olanı University Park: ana rektörlük binaları, mühendislik, mimarlık gibi departmanlar ve bilim laboratuvarları burada yer alıyor. İkinci ve en modern kampüsleri Jubilee: Business gibi departmanlar, sanat galerileri, binaların ısıtılmasında faydalanılanm yapay gol kampüsün en çok dikkat çeken unsurlarından; aynı zamanda Nobel ödüllü MRI cihazından bu yana üniversitede icat edilen teknolojilerin endüstriyle buluşturulduğu “Technology Demonstrator” da bu kampüsteki Innovation Park içinde bulunuyor. Bu iki yerleşke arası yürüyerek 20 dk mesafede. Üçüncü ve son kampüsleri ise şehrin dışında konumlanmış Sutton Bunnington; burada Biosciences, Brewing gibi bölümler var öğrencilerin kendi atlarını getirebilecekleri bir haraları dahi mevcut. Nottingham Üniversitesinin tüm kampüslerinde bilginin teknolojiyle nasıl harmanlandığını görüyoruz hep. Üniversitenin rankinglerde sergilediği başarının ne kadar hak edilmiş olduğunu konferans sürecinde ziyaret etme şansı bulduğumuz bölümlerde, sunumlarda ve tanıştığımız çalışanlarının özverisinde görebiliyoruz.

QS 2015 sıralamalarında dünyada 70, İngiltere lig tablolarında ise The Complete University Guide 2017: 21 - The Times Good University Guide 2016: 25 - The Guardian University Guide 2016: 28 sıralamalarını alan üniversite mühendislik, hukuk, bilim, bioscience ve eğitim alanlarında özellikle güçlü bir lider olma özelliğini koruyor

Müge ve Kingston İzlenimleri

7 Aralık 2015 tarihinde bir Londra üniversitesi olan Kingston Üniversitesi’ni ziyaret ettim. Londra’ya yarım saat mesafede yer alan Kingston kasabasındaki üniversitenin dört kampüsü bulunuyor: Penrhyn Road, Kingston Hill, Roehampton Vale ve Knights Park. Bir üniversite bölgesi de denilebilir Kingston’a bu sebeple.

Londra’dan her onbeş dakikada bir kalkan trenlerle Kingston’a ulaşmak oldukça kolay. Kampüsler arasında otobüs linkleri mevcut ve şehir içi otobüs hatları aktif bir şekilde her kampüse uğruyor.  Her kampüse yakın konaklama olduğu için öğrenciler eğitim gördüğü fakülteye yakın yurtlarda yaşama şansına sahip oluyor. Aynı şekilde, her kampüsün kendi kütüphanesi ve spor merkezi bulunuyor.

Kingston Üniversitesi, işletme, mimarlık ve medya alanlarında öne çıkmaktadır. BA Fashion programı, The Guardian listelerine dördüncü sırada yer alırken, MBA ise QS sıralamalarında Avrupa’nın öne çıkan 50 MBA programı arasında bulunur. Eğitim ücretlerinin uygun olmasıyla öne çıkan okul, hem lisans, hem yükseklisans öğrencilerine yönelik dört bin sterlin değerinde burslar sunmaktadır.

Özge ve Bath İzlenimleri

Tarihi Bath şehrine tepeden bakan University of Bath Londra’dan trenle 1.5 saat, Bristol şehrine ise yine trenle 12 dk uzaklıktadır, Bath küçük bir şehir olmasına ragmen tarihi yapısı, özellikle Roma Hamamları nedeniyle çokça turist çeken bir yer. Şehir merkezinde tüm büyük mağaza ve restoranların şubesi bulunmakta. İngiltere’nin en güvenli şehirleri arasında seçilen Bath hem görsel olarak çok güzel bir şehir hem de öğrenciler açısından yaşam masrafları için çok uygun.

Üniversite çok büyük ve yeşil bir kampüse sahip. Şehir merkezinden sık sık kalkan otobüslerle 10 dk içinde kampüste olmak mümkün. Kampüste çok büyük bri yere sahip sport village sayesinde neredeyse tüm öğrenciler bir spor dalı ile uğarşıyorlar. Aynı zamanda Birleşik Krallık olimpiyat takımı da Bath Üniversitesi’nin spor imkanlarını kullanıyor. Çoğunlukla modern binalarda eğitim alan öğrencilerin derslikleriyle yurtları arası 5-10 dk yürüme mesafesinde. Kampüste neredeyse her binanın içinde bir kantin ya da yemekhane bulunuyor.

Işletme, Mühendislik ve Psikoloji alanlarında hem dünya hem de İngiltere sıralamalarında çok iyi bir yere sahip olan Bath, lisans ve yüksek lisans konularında staj imkanı sağlayan programlarıyla öğrencileri profesyonel hayata hazırlamakta. Mezuniyet sonrası işe giriş istatistikleri de bu yüzden çok yüksek. Öğrencileri CV hazırlamadan, iş görüşmesine kadar her konudan hazırlayan cok profesyonel bir kariyer merkezi ile Airbus, Microsoft, PWC, P&G, JPM, BMW, Jaguar, Siemens gibi dünya çapında markalaşmış şirketlerde öğrencilere staj ve iş olanaklarının kapısını açmakta.

Meryem ve Reading izlenimleri

19 Kasım 2015 tarihinde Reading Üniversitesi’ni ziyaret ettim. Londra Paddington tren istasyonundan 20 dakikalık tren yolculuğuyla Reading şehrine varıyorsunuz. İstasyonun hemen dışındaki otobüsler 15 dakikada üniversitenin ana yerleşkesi olan Whiteknights Campus girişine götürüyor. Devasa bir yeşil alandan oluşan ve ortasında White Knight’s Gölü’nü barındıran kampüs, Green Flag People’s Choice  Award tarafından 3 yıl art arda Birleşik Krallık’ın en iyi kampüsü seçilmiş. Okulun iki yerleşkesi daha var: Eğitim fakültesinin bulunduğu London Road Campus, ve Executive MBA programlarının verildiği, bünyesinde havuzlu oteli barındıran Greenlands Campus. Whiteknights kadar olmasa da bunlar da oldukça büyük ve her türlü imkanı sunan yerleşkeler.

Reading Üniversitesi, İşletme-Finans, Hukuk, Psikoloji, Çevre Bilimleri ve Tarım, Eğitim, Sanat alanlarında öne çıkan bir okul. Bu alanlarda sıralamalarda üst sıralarda yer alıyor. Okulun lisansa hazırlık (foundation) programları ise ülkenin en köklü programları arasında.

İlk olarak ziyaret ettiğim Hukuk Fakültesi, kampüsün en etkileyici binası olan Foxhill House’da konumlanmış. Bina muhteşem bir göl manzarasına sahip ve okul yurtlarına çok yakın.Tarihine şuradan göz atabilirsiniz: http://www.reading.ac.uk/web/FILES/law/Foxhill_House_History.pdf

Henley İşletme Fakültesi ve ICMA Finans Merkezi ise kampüsün en modern ve teknolojik binaları. Sayısız bilgisayar odası, trading merkezleri, camekan duvarlarıyla diğer binalardan çok farklılar. Girişe, student union’a, cafelere ve resepsiyona yakın bir konumdalar.

Psikoloji binasında her türlü deney odası ve ekipman bulunuyor. Bünyelerindeki Andy Research Clinic, NHS ile ortak çalışıyor. Öğrenciler burada staj imkanı bulabiliyorlar. Neuroscience programları ayrı binada, buradaki en ilgi çeken öğeyse MR cihazı. Özellikle doktora öğrencileri operator eşliğinde sıklıkla kullanabiliyor. Bazı master öğrencilerinin de ilgili alanda çalışıyorlarsa kullanma şansı var.

Kampüsün çeşitli noktalarında 14 adet yurt mevcut, yemekli veya yemeksiz, bütçeye göre çeşitli oda seçeneği sunuluyor. Kampüs yakınında özel konaklama bulmak da kolay

Melisa ve Sheffield İzlenimleri

7 - 19 Haziran 2014 tarihlerinde konferans icin bulunduğum üniversite, İngiltere'nin en yeşil bölgelerinden biri olan Sheffield şehrinde yer almakta.

Sheffield, klasik bir kampus üniversitesi değil ancak bölümler ve yurtlar birbirlerine yakın oldukları için öğrenciler her yere yürüyerek ulaşabiliyor, bölümler şehir merkezine çok yakın. Üniversite’nin çok sayıda öğrenci yurduna ek olarak, bizim de eğitim sırasında kaldıgımız bir oteli de mevcut, aileniz ya da arkadaslarınızın geldiklerinde burada kalabilirler.

Manchester Havaalanı’ndan trenle 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Sheffield’ın öğrenci sayısının cok fazla olmasından dolayı cok canlı bir şehir oldugunu soyleyebilirim, ayrıca İngiltere’nin 4. büyük şehri olmasına rağmen yaşam masraflarının İngiltere’nin bir cok bölgesine göre daha uygun.

QS 2015 Üniversite sıralamalarında dunyanın en iyi 69. üniversitesi olan okulun en çok öne çıkan bölümleri Politika, Bilişim Sistemleri, Şehir ve Bölge Planlama, bunlara ek olarak Makina Muhendisliği, Biyoloji ve Mimarlık bölümleri İngiltere’de en iyi 5’in içinde. Araştırma olanaklarının zenginliği ve akademisyen profilleriyle dünyanın en saygın universitelerinden biri olan Sheffied Üniversitesi’nde öğrencilere sadece kaliteli bir eğitim değil, aynı zamanda hareketli bir sosyal hayata sahip olabilecekleri bir şehir deneyimi sunulmaktadır.

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.