Birleşik Krallık'da MBA Eğitim Programları

City University London, University of Bath, University of Lancaster.. gibi okullara ev sahipliği yapan Birleşik Krallık, 1 senelik MBA eğitimi kapsamında seçkin öğrenci profili ile etkili bir network oluşturma konusunda da fırsat sağlar...

Her sene pekçok çalışanın, iş dünyasında fark yaratabilmek ve kariyerlerine ivme kazandırmak için seçtiği en etkili yollardan bir tanesi kuşkusuz olarak MBA derecesine sahip olmak... Özellkle hedeflenen mevcut kariyer seviyelerini yükseltmek ya da iş idaresi alanında bilgi sahibi olarak yönetici yetkinliğini artırmak ise Birleşik Krallık üniversiteleri bunun için doğru adres.. 

MBA programlarına başvuru yapabilmek için, yönetici konumunda en az 3 yıl iş tecrübesi ve geçerli bir GMAT skorunun bulunmasına ek olarak erken ve eksiksiz başvuru çok önemlidir. Resmi olarak temsil ettiğimiz üniversitelerimizde bu alanda öne çıkan programlarının pekçoğu gerek Financial Times, QS World ya da the Economist sıralamalarındaki yüksek konumu gerekse AMBA, EQUIS ya da AACSM akreditasonlarına sahip olması ile pekçok aday tarafından tercih edilebilmektedir.

Financial Times tarafından dünyanın en iyi 40 MBA programı (1) arasında gösterilen CASS MBA (Cass Business School, City University London) Londra’nın merkezinde bu konuda en kapsamlı eğitimi vermeyi vaadeder. AMBA, EQUIS ve AACSB akreditasyonlarına sahip olan programda; MBA programı istenilirse finans, pazarlama, girişimcilik gibi konularda uzmanlık ile şekillendirilebilir. Okul finansal destek amaçlı okul ücreti üzerinden %50 oranında burs imkanları sunabilmektedir.

Birleşik Krallık’ın dünya sıralamalarındaki prestiji (2) ile mezunlarının işverenler tarafından önemle takip edildiği University of Edinburgh, MBA programını özellikle innovasyon, stratejik liderlik ve etkili analiz üzerine oluşturmuştur. AMBA, EQUIS ve AACSB akreditasyonlarına sahip olan programda dünya standartlarında akademisyenlerden dersler alıp, proje yönetimi, iletişim becerileri, sunum teknikleri, kriz yönetimi, ikna ve tartışma becerileri gibi alanlarda yetkinlik kazanma imkanı sunulur. Başvuru yapan adaylar kısmi orada eğitim ücreti bursları için de değerlendirilir.

The Economist’e göre Birleşik Krallık’taki en iyi 6. MBA programı olan (3) the Bath MBA (University of Bath), aynı kaynağa göre program kapsamında en çok kadın ogrencisi olan 2.okuldur. İngiltere’nin tarihi bir bölgesi olan Bath şehrinde sunulan program, adaylara liderlik özellikleri katmak, değişik sektörel ziyaretler ile zengin bağlantılar kurabilmek ve geniş ders seçenekleri ile programı kişisel ihtiyaca göre şekillendirme imkanı vermektedir. Okul ücretinden indirim imkanı sunan kismi burslar her sene sunulabilmektedir.

1964 yılında kurulan University of Lancaster’ın sunduğu MBA programında dersler Mindful Manager ve Core Capabilities modülleri üzerinden verilirken, Career Advancement modülünde yıl boyunca öğrenciler workshoplara katılarak CV hazırlama, iş piyasasına dair güncel bilgiler, işe alım süreci ve sektöre yönelik beceriler edinirler. Her öğrencinin kariyer fırsatlarını danısabileceği danışmanlar bulunur, çeşitli organizasyonlarla network sağlama amacıyla iş verenler ve mezunlarla tanışma olanağı sağlanır. MBAs, AACSB and EQUIS akreditasyonuna sahip olan program Financial Times 2017 sıralamalarında (1) Birleşik Krallık’ta 6.sıradadır.

Diğer üniversitelerimizde sunulan MBA programlarından örnekler ise şu şekildedir:

Cardiff MBA Media Management
Royal Holloway University of London MBA International Management
Aston MBA
Kent MBA
Surrey MBA
Nottingham MBA
Henley MBA

(1) Financial Times, Global MBA Rankings 2017: http://rankings.ft.com/businessschoolr…/city-university-cass 
(2) QS World University Rankings 2016-17: https://www.topuniversities.com/univer…/university-edinburgh
(3) The Economist FT MBA Rankings 2016: http://www.economist.com/whichmba/full-time-mba-ranking…

 

© 2015 BRITISH SIDE. All rights reserved.